Darbe yönetimi gidecek liderleri hesap verecek

Darbe yönetimi gidecek liderleri hesap verecek

Mursi, yargılandığı davanın duruşmasında hakime hitaben, "Darbe yönetimi yıkılacak, liderleri hesap verecek" dedi

A+A-

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasında, selamlarının halka iletilmesini isteyerek, "Darbe yönetimi yıkılacak, liderleri hesap verecek" dedi.

Kahire Polis Akademisi'ndeki duruşmanın başında, diğer sanıkların, Mursi'nin etrafını sarması üzerine Mahkeme Başkanı Hakim Şaban eş-Şami, sanıkları uyardı.

Şaban, duruşmayı aksattığını belirttiği Mursi'ye, "Doktor Mursi, bize odaklan, diğer sanıklara selam verdin bizi unuttun, beni duyuyor musun?" şeklinde hitap etti.

Mursi ise Hakim Şaban'ın bu tepkisine, "Mısır halkına selamlarımı iletmenizi rica ediyorum. Barışçıl devrimlerini selamlıyoruz. Darbe yönetimi yıkılacak, liderleri hesap verecek" ifadeleriyle karşılık verdi.

Davada delil olarak değerlendirilen bazı görüntülerin izlettirildiği duruşmada, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin, "İhvan üyelerini İslami eğitime sahip çıkmaya, Mısır'ın gelenek ve göreneklerini korumaya çağırdığı" ifadelerinin yer aldığı bölümde, tüm sanıklar Bedii'yi alkışladı.

Duruşma 22 Nisan'a ertelendi

Polis Akademesi'ndeki duruşmada delil olarak değerlendirilen bazı görüntülerin izlettirildi. Duruşmada söz alan savunma heyeti üyeleri, mahkemeden, İstihbarat Başkanı Muhammed Ferid et-Tihami ve Askeri İstihbarat Başkanı Salah el-Bedri'nin şahit olarak dinlenmesini ve Mursi’nin yurt dışındaki Mısırlıların işlerinden sorumlu yardımcısı Eymen Ali'nin sağlık durumu göz önüne alınarak serbest bırakılmasını talep etti.

Avukatlar ayrıca, cezaevi hastanesinde tedavileri yapılamayan Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır'ın tedavi için Kasr el-Ayni Hastanesi'ne sevk edilmeleri gerektiğini ifade etti.

İletişim fakültesi radyo, televizyon ve sinema bölümünden oluşan uzman bir heyet tarafından incelenerek hakkında rapor hazırlanması için davayla ilişkili görüntülerin kopyası ve fotoğrafların bir nüshasının teslim edilmesini de isteyen avukatlar, sanıkları ziyaretlerine izin verilmesi talebini dile getirdi.

Mahkeme heyeti daha sonra Mursi ve beraberindeki 35 kişinin "casusluk" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasını, "savunma heyetinin talebi üzerine" 22 Nisan'a erteledi.

Kahire Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, 22'si tutuklu,14'ü firari 36 kişi, Hamas, Lübnan'daki Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarıyla iş birliği yaparak ülkede "terör ve yıkım gerçekleştirmek" suçlamalarıyla yargılanıyor.

Darbe karşıtı 120 kişiye 3 yıl hapis cezası

Öte yandan darbe karşıtı 120 kişiye "izinsiz gösteri düzenlemek" suçundan 3'er yıl hapis cezası verildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, 1973’teki İsrail-Arap Savaşı sırasında Mısır'ın Sina Yarımadası’ndaki topraklarını İsrail’den geri alması anısına 6 Ekim'de düzenlenen kutlamalar sırasında gözaltına alınan darbe karşıtı 120 kişi, "Tahrir Meydanı'na zorla girmek, izinsiz gösteri düzenlemek ve arbede çıkarmak" suçlarından 3'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aynı davadan 6 kişinin beraat ettiği belirtilirken kararın temyize açık olduğu ifade edildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.