Danıştay, Cami Ayasofya'ya yapılan itirazı reddetti

Danıştay, Cami Ayasofya'ya yapılan itirazı reddetti

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, müze olan Ayasofya'nın camiye çevrilmesinden bir süre sonra ortaya atılan bir iddiaya açıklık getirdi.

A+A-

Selvi, Ayasofya’nın ibadete açılmasından sonra Cumhurbaşkanlığının değil bir vatandaşın itiraz ettiğini, Danıştay'ın buna dair kararını verdiğini belirterek, "hukuki süreç bütünüyle tamamlanmış oldu" dedi.

Selvi'nin yazısı şöyle:

"Danıştay’a yapılan bir itirazdan söz ediyorum. UYAP sistemine yüklendiği için bir anda polemik konusu olmuş, Ayasofya’yla ilgili kararı Cumhurbaşkanlığı’nın temyiz ettiği yönünde haberler çıkmıştı. Hatta bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı, “Ayasofya’yla ilgili karara itiraz etmedik” diye açıklama yapmıştı. Bir yanda Ayasofya’nın açılışına imza atan Cumhurbaşkanlığı, diğer tarafta Danıştay’ın Ayasofya kararına itiraz eden Cumhurbaşkanlığı. Ahmet Kaya’nın dediği gibi, “Bu ne yaman çelişki anne” durumu olurdu.

"O sırada Cumhurbaşkanlığı’nın bir itirazının söz konusu olmadığını ancak bir vatandaşın yaptığı itiraz nedeniyle hukuki bir süreç yaşandığını yazmıştım.

Danıştay 10. Dairesi 14.09.2020 tarihinde toplanarak Fahri Taşdelen tarafından yapılan itirazı görüşüp karara bağlıyor.

Danıştay, üçüncü kişinin taraflardan biri olmadığı için Fahri Taşdelen’in davaya katılma talebini reddediyor. Böylece Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesiyle ilgili hukuki süreç bütünüyle tamamlanmış oldu. 

danistay_ayasofya.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.