Danimarkalı çocuklar İslamı yanlış tanıyor

Danimarkalı çocuklar İslamı yanlış tanıyor

Danimarka'da temel eğitim okullarında 8 ve 9'uncu sınıf öğrencileri arasında yapılan bir araştırma, öğrencilerin yarısının Müslümanlara ifade özgürlüğü tanınmasına karşı olduğunu ortaya koydu.

A+A-

Kopenhag Üniversitesi Devlet Bilimleri Akademisinden bir grup öğretim üyesi tarafından yapılan araştırmaya göre öğrenciler, Müslümanların ifade özgürlüğünü kötüye kullandıklarını düşünerek bu hakkın tanınmasına karşı çıkıyor. 

Araştırma neticesinin ciddiye alınmasını isteyen Okul Aile Birlikleri Başkanı Mette With Hagensen, "Öğrencilerin yarısının Müslümanların ifade özgürlüğüne karşı çıkması çok ciddiye alınması gereken bir sorun. Çünkü Müslümanlar da Danimarkalılar kadar eşit haklara sahip" dedi. 

Araştırmaya katılan öğrenciler, Budist ve eşcinsellerin de ifade özgürlüğüne karşı çıktılar. Araştırmayı gerçekleştiren gruptan Prof. Kasper Möller Hansen, araştırma neticesinin demokrasi için bir tehlikeyi ortaya koyduğunu belirterek "Ocak ayında 75 bin öğrenci arasında yaptığımız temsilci seçimi ile ilgili "Toplum ve Demokrasi arasındaki bağlar" konulu bir araştırma yaptık. Seçim öncesi öğrencilerin sadece yüzde 55'i, Müslümanların ifade özgürlüğüne 'evet' derken. Seçim sonrasında bu oran yüzde 51'e düştü. Öğrencilerin yarısı Müslümanlar, Budistler ve eşcinsellerin ifade özgürlüğüne karşı olduğunu bildirdi. Bu sonuç ülkemiz demokrasisi açısından bir tehlike ve ele alınması gereken ciddi bir sorun" dedi.

DHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.