Danimarka'daki ırkçı saldırılarda tehlikeli artış

Danimarka'daki ırkçı saldırılarda tehlikeli artış

Kopenhag'da İslam İnanç Toplumu'na ait Cami ve kültür binasının kundaklamasının ardından başlayan tartışmalar tehlikeli boyutlara ulaştı.

A+A-

Binanın alt katındaki bir pencereden yanıcı bir madde atarak içeride bulunan yaklaşık 40 kişi ile birlikte binayı yakmak isteyen 34 yaşındaki şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mahkeme saldırganın psikolojik rahatsızlık içinde olduğunu ve tam olarak ifadesinin alınamadığını bildirdi. Saldırganın gözaltı süresi 4 hafta uzatıldı. Ancak Müslümanlara karşı olan bazı şahıslar sosyal medya üzerinden, camileri kundaklayacak kişilere bedava benzin vermeye hazır olduklarını yazarak ırkçıları cesaretlendirmeye başladılar.

Svend Jeppesen adındaki Danimarkalı Facebook sayfası üzerinden yazdığı mesajda "Camilere hayır. Deve pisliklerini yakın. Neden sadece bir yer yakıldı? Bir cami kundaklanacaksa ben de bir bidon benzin vermeye hazırım, yeter ki bir Müslüman ölsün" dedi. Jeppesen tepkilere cevap olarak da "Yakmak isteyen ben değilim başkaları, ben sadece bir bidon benzin vermeye hazırım" diyerek kendini savundu. Sören Bomholt adlı Danimarkalı da Müslümanlara ve camilere karşı olduğunu yazdı. Tartışmaları alevlendiren bir grup ise Facebook'ta oluşturduğu "Camilere karşı" adlı sayfada "İslam'dan arıtılmış bir ülke" şeklinde kampanya başlattı ve 7 bin üyeye ulaştı ancak Facebook sayfayı hemen kapattı. Kapatılan sayfa kısa sürede başka bir benzer isimle yeniden açıldı ve 300 üyeye ulaşınca o da kapatıldı.

GEREĞİNDEN FAZLA ÖZGÜRLER

Medya Uzmanı Thomas Bigum, Fecebook'un gereğinden fazla ifade özgürlüğü tanıdığına dikkat çekerek “Facebook'ta sınırlar aşılıyor. Zaman zaman yarık tahtalar arasından hamam böcekleri çıkıyor ve Facebook öldürmek için üzerlerine basıyor ama hepsi ölmüyor ve her zaman yeni çıkan hamam böceği oluyor. Facebook bölge direktörü Thomas Myrup Kristensen TV 2 kanalına yaptığı açıklamada, kendilerinin de benzeri sayfalara karşı olduklarını ve kapatılması istenen sayfaları iyi inceleyerek ırkçılığa taviz vermediklerini söyledi.

Kaynak: DHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.