1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Danimarka'da hastanelerin doluluğu yüzde 100'ün üstünde
Danimarka'da hastanelerin doluluğu yüzde 100'ün üstünde

Danimarka'da hastanelerin doluluğu yüzde 100'ün üstünde

Danimarka'da yetersiz personel çalışması nedeniyle hastanelerdeki ölüm oranlarının hafta sonu ve tatillerde diğer günlere göre iki kat fazla olduğu ortaya çıktı.

A+A-
Helsingör kentindeki Akciğer ve Alerji Kliniği Başhekimi Flemming Madsen tarafından yürütülen bir araştırmada 1995'ten 2012 yılına kadar ülkedeki hastanelere yapılan 2 milyon 650 bin giriş incelendi.
 
Tatillerde ölü sayısı iki katına çıkıyor
 
Madsen, giderek daha az doktor ve hemşirenin hafta sonunda çalıştığını görmesi üzerine bu durumu araştırmaya ve istatistikleri toplamaya karar verdiğini belirterek, "Hastanelerde hafta sonu ve tatillerde iki kat fazla ölüm yaşandığı ortaya çıktı. Bu büyük bir fark ve sağlık sistemi yıllardır hafta sonundaki bu durumun farkında" dedi.
 
Doluluk oranı yüzde 100'ün üstünde
 
Araştırmanın sonuçları ülkede uzun süredir düşük yoğunlukta konuşulan sorunu gündeme taşıdı. Metroxpress gazetesinin haberine göre, ülkedeki birçok hastanedeki doluluk oranı yüzde 100'ün üzerine çıkmış durumda ve ek yatakla talep karşılanmaya çalışılıyor.
 
Ülkedeki çok sayıda hastanenin birçok bölümde doluluk oranı yüzde 100 civarında. Ülkenin ikinci büyük kenti Arhus'ta onkoloji bölümünün doluluk oranı ise yüzde 118. Bu durumun hastanelerdeki kaliteyi düşürdüğü ve ölüm riskini yükselttiği belirtiliyor. Bu konudaki araştırmanın sahibi doktor Flemming Madsen, İngiltere'de doluluk oranının yüzde 85'i geçmemesi konusunda yasalar çıkarıldığını, yüzde 110 ila yüzde 85 arasındaki doluluk farkının hastanelerdeki ölüm oranlarına yüzde 9 olarak yansıdığının altını çizdi.
 
Hastanelerde yanlış tedavi uygulanıyor
 
"Danimarkalı Hastalar" adlı kurumun yaptığı araştırmada ise her beş hastadan birinin bu hastanelerde yanlış tedavi gördükleri öne sürüldü.
 
Danimarka'da sağlık yönetimi bölgelere ayrılmış durumda. Bölge Sağlık Otoritesi Başkanı Bent Hansen, basında çıkan ve doluluk oranlarından dolayı ölümlerin arttığı şeklindeki haberlerinin doğru olmadığını, bunu iddia edenlerin kanıt göstermesi gerektiğini belirtti.
 
Hansen, "Belki bazı yerlerde sorunlar yaşıyor olabiliriz ama bunlar genelde yönetimsel sorunlar. Personelimiz hızlı ve üretken. Elimizdekilerle en iyisini yapmaya çalışıyoruz ancak tabii ki daha iyi bir ekonomi daha iyi hastaneler demektir" dedi.
 
Sağlık sistemindeki tartışmalar üzerine Başbakan Helle Thorning-Schmidt ve Sağlık Bakanı Nick Haekkerup, Odense kenti hastanesine giderek inceleme yaptılar. Danimarka parlamentosuna sağlık sektörü yatırımları için 5 milyar kronluk bir yasa tasarısı sunan Sosyal Demokrat Parti, özellikle kanser hastalarının tedavisi için olanakların artırılmasını istiyor.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.