Dakikada 9 konut

Dakikada 9 konut

Konut satışları geçtiğimiz yıl altın dönemini yaşadı.

A+A-

Türkiye'de günde ortalama 4 bin 580 konut el değiştirirken tapu kayıtları dikkate alındığında saatte yaklaşık 572 konut el değiştirdi. Verilere göre her bir dakikada ise 9 konutun satışı gerçekleştirildi

Türkiye'deki konut satışları geçen yıl 'altın' dönemini yaşadı. Geçen yıl konut satış rakamı yaklaşık 1 milyon 145 bini buldu. Tapu işlemleri dikkate alındığında saatte yaklaşık 572 konut el değiştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen yıl konut satışları açısından oldukça hareketli geçti. Mevcut konut stoğuna yenilerinin eklenmesi ve konut kredilerindeki gerileme ev sahibi olmak isteyenler ile yatırımcılara yeni fırsatlar sundu. Konut sektöründeki bu gelişmeler satışlara olumlu yansıdı. Böylece Türkiye genelinde satılan konut sayısı 1 milyon 144 bin 989'u buldu. Tapu işlemlerinin yapıldığı mesai günleri ve çalışma saatleri dikkate alındığında, Türkiye'de günde ortalama 4 bin 580 konut el değiştirdi. Satılan konut sayısı saatte 572'ye, dakikada ise 9'a karşılık geldi.

YÜZDE 38'İ 3 BÜYÜK İLDE

Türkiye'deki konut satışları ağırlıklı olarak 3 büyük ilde gerçekleşti. İstanbul, Ankara ve İzmir'de geçen yıl 442 bin 245 konut satıldı. Türkiye'de konut satışlarının yaklaşık yüzde 38'i 3 büyük ilde gerçekleşti. İstanbul konut satışları açısından en hareketli il oldu. Geçen yıl İstanbul'da satılan konut sayısı 233 bin 153 oldu. Türkiye'de geçen yıl satılan her 6 konuttan 1'i İstanbul'da el değiştirdi.

İSTANBUL'DA 233 BİNLİK SATIŞ

İstanbul'da satılan konut miktarı 58 ilin toplamında satılan konut sayısını geride bıraktı. Konut satışlarında İstanbul'u 137 bin 57 ile Ankara izledi. İzmir, 72 bin 35 konut satışı bu alanda 3. sırada yer aldı. Geçen yıl en az konut satışı ise Hakkari'de gerçekleşti. Bu kentteki konut satışı 138'le sınırlı kaldı. Konut satışının en düşük olduğu diğer iller ve satış sayıları sırasıyla 183 konut ile Ardahan ve 364 konut ile Bayburt oldu.

Gayrimenkul yükselen trend

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Ali Taylan, son 10 yılda gayrimenkul sektörünün yükselen bir trend içerisinde olduğunu ve sektörde çok ciddi bir arz bulunduğunu söyledi.Sektördeki arzın özellikle büyük şehirlerde yoğunlaştığını dile getiren Taylan, buna karşılık talebinde yüksek olduğunu ifade etti. Ekonomide son dönemde yaşanan gelişmelerin konut sektörüne yansımalarını da değerlendiren Taylan, şunları kaydetti:'Döviz yükseliyor, borsa düşüyor, ancak gayrimenkul piyasası bu şartlarda bile iyi gidiyor. Gayrimenkulde herhangi bir sıkıntı yok, olacağını da düşünmüyorum.' dedi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.