Dakikada 2 bin e-beyanname

Dakikada 2 bin e-beyanname

“e-beyanname” kayıtdışı mücadeleye doping etkisi yaptı.

A+A-

Maliye Bakanlığı yılın ilk çeyreğinde 15.7 milyon e-beyanname alırken, sisteme dakikada 2 bin giriş yapıldı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beyannamelerin yüzde 99’unun “e ortamdan” geldiğini vurguladı.

 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk çeyreğinde 15,7 milyon e-beyanname alındığını ve sisteme dakikada 2 bin giriş yapıldığını belirterek, "Mükelleflerimizin her geçen yıl daha fazla kullandığı e-beyanname sistemi ile kayıtdışılıkla daha etkin mücadele ediyoruz" dedi.

Özellikle son yıllarda elektronik uygulamalara büyük önem veren Maliye Bakanlığı, hem mükelleflerin iş yükünü, hem verimliliği artırmak, hem de kayıtdışılılıkla mücadelede etkin bir denetim mekanizmasını oluşturmak için söz konusu uygulamalarını her geçen gün arttırıyor.

Bunlardan biri olan e-beyanname sisteminden alınan sonuçlar Maliye Bakanlığı'nda yüzleri güldürdü. Elektronik ortamda alınan vergi beyannamelerinin sayısında yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan artış Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i de memnun etti.

Konuyu değerlendiren Bakan Şimşek, ekonomi alanında meydana gelen gelişmelerin her alanda kendini gösterdiğini söyledi. Bunun etkisini vergi beyannamelerinin sayısındaki artışta da gördüklerini belirten Şimşek, "Elektronik ortamda alınan beyanname sayısında önemli seviyelere ulaşıldı. Yılın ilk çeyreğinde 15,7 milyon e-beyanname alındı, sisteme dakikada 2 bin giriş yapıldı. Mükelleflerimizin her geçen yıl daha fazla kullandığı e-beyanname sistemi ile kayıtdışılıkla daha etkin mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Bakan Şimşek, yılın ilk 3 ayında elektronik olarak alınan beyannamelerin sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 307 bin adet artış yaşandığına dikkati çekerek, kanuni süresinden sonra da bir miktar beyanname alınacağı düşünüldüğünde bu rakamın çok daha yüksek olabileceğini ifade etti.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, vergi beyannamelerinin yüzde 99'unu elektronik ortamda almayı başardığını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

"Özellikle yıllık Gelir Vergisi beyannamesinin verilme süresi olan mart ayı sonu itibariyle mükellefler elektronik beyanname sistemini etkin bir şekilde kullandı ve Gelir Vergisi beyannamesinin sayısında önemli ölçüde artış sağlandı" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.