Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nurcular hakkındaki son görüşü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Nurcular hakkındaki son görüşü

Cumhurbaşkanı çevresine yakın isim açıkladı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Cemaatleri, özellikle de Nur cemaatlerini yakından takip eden Odatv yazarı Asiye Güldoğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Nurcular'a nasıl baktığını ve ne düşündüğünü yazdı.

Son zamanlarda hükümetin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bütün cemaatlere yönelik tavrı olduğu”, tıpkı Fetö ile olduğu gibi “her biriyle sırasıyla mücadele edeceği” konusunda özellikle sosyal medyada çok yazılıp çizildiğine dikkat çeken Güldoğan, "Buna cidden inanan dar bir kesim var, böyle olmasını isteyenler de sosyal medyada kendini gösteriyor. Bir o kadar da çeşitli hesaplar “cemaatlerin gözden düşmesi adına” bazıları samimi, bazıları art niyetli haberler, ihbarlar yapmaya adamış görünüyor. Bunlardan bazıları gerçek anlamda tarikatlardan ve cemaatlerden, hatta kimileri İslam’dan nefret ettiği için bu tarz paylaşımlar yaparken, daha geniş kesim “İslam’a değil ama tarikatlara ve cemaatlere” karşılar. Onlar, “günümüzdeki tarikat ve cemaatlerin İslam’a uygun olmadığını” düşünüyor" dedi.

Erdoğan ile cemaatleri karşı karşıya getirmek

“Erdoğan ile cemaatleri karşı karşıya getirmek” amacıyla paylaşım yapanları da hatırlatan Güldoğan, "Yesinler birbirlerini” anlayışında olan bu grup, aslında “tarikat ve cemaatler Erdoğan’a kızsın da bir daha oy vermesinler, Ak Parti’nin oyları düşsün” niyetindeler" şeklinde yazdı.

Operasyon istihbari cemaat ve tarikatlara yapılıyor

Fetöcü hesapların ısrarla “Erdoğan’ın bütün cemaatleri sırayla yiyeceği” algısı için büyük çaba harcadıklarını ifade eden Güldoğan, cemaat ve tarikatlara yapılacak operasyonların kriterlerini de açıkladı. Güldoğan'ın yazısından bölümler şöyle:

"Benim duyduğum, bu iki cemaate (Süleymancılar, Yeni Asya) operasyon yapılmayacağı yönünde. Bir kaç kişi, “Her an olabilir” dese de, Erdoğan’a yakın kaynaklardan bazıları “şimdilik operasyon düşünülmediği” yönünde. Gerekçeleri, bu iki cemaat “muhalif cemaatler” olarak görülüyormuş. Fetö gibi istihbari cemaat değillermiş. Adnancılar Ak Partili oldukları halde istihbari yönünden dolayı operasyona maruz kalmış.

"Ak Partililerin gönlünden operasyon olsa diye beklenen bu iki cemaatin dışında sosyal medyada çok gündeme olan Menzil cemaati var. Bu cemaatle ilgili “Fetö’den sonra devletin her yerini işgal etti” paylaşımları oldukça yaygın. Bazıları Nurcular için de benzer iddiaları dile getirse de, Menzil cemaati için adeta bir kampanya yürütülüyor sosyal medyada.

Erdoğan Nurcuları seviyor

"Erdoğan Nurcuları seviyor. Çünkü Fetö ile savaşta Nurcular ve ağabeyleri en büyük destekçileriydi. Menzil, İsmail Ağa gibi cemaatler de her zaman Erdoğan’ın yanında yer almıştı. İskender Paşa, Sami Efendi cemaatleri ise Refah döneminden beri Erdoğan’ın sevdiği saydığı cemaatler.

Özetle, Erdoğan ve Ak Parti için tüm cemaatler aynı değil.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum