Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye ince mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye ince mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sheraton Otel'de düzenlenen Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı'nda konuştu. Konuşmasında Türkiye'nin teknolojik alanda özellikle savunma sanayinde yaşadığı gelişmeleri aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan...

A+A-

Uluslararası Bilim ve Teknoloji Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizler ilme ve ilim erbabına büyük kıymet veren bir kültürün medeniyetin mensubuyuz. 2023 için kendimize bilim ve teknoloji alanında önemli hedefler belirledik" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

Amacımız orta yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatımız içindeki payını iki katına çıkarmaktır. İnşallah önümüzdeki dönemde bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalarımızı daha da ilerleteceğimize inanıyorum.

Bizler bir tüfek bile üretemiyorduk Şimdi hamdolsun! Biz burada önemli bir şeyi başardık. Artık Türkiye İnsansız Hava Aracını mühimmatlı bir şekilde üretmeye başladık.

SAĞOLSUN BU KOMŞULAR BİZİ MAL SAHİBİ YAPTI!

Artık Türkiye insansız hava aracını mühimmatı ile üretmeyi başardı. ABD'den bu silahi istediğimiz zaman aldığımız cevap, "Kongreden geçmedi" biz stratejik ortak değilmiyiz. En son İsrail'den 10 tane aldık bunların tamiratını yaptıramadık. Sağolsun, bu komşular bizi mal sahibi yaptı. Şimdi bu İHA'ları operasyonlarda kullanıyoruz. Şimdi artık çok güçlü zırhlı taşıyıcılar üretiyoruz. Bunlarda dünyada çok önemli bir yere geldi.

MÜLTECİ SORUNU VE TERÖR ÖRGÜTLERİ

Mülteci sorununun yükü birkaç ülkenin sırtına yüklenmiş durumda. Bunlar söz verir ama yerine getirmezler. Verseler de vermeseler de biz bombalardan kaçan insanlara vicdani görevimizi yapacağız.

Aynı kayıtsızlık aynı ikircikli tavır terör örgütleriyle mücadelede de geçerli. Terörün biçim değiştirdiğine şahit oluyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi yeni nesil bir terör eylemidir. 15 Temmuz milletimiz sayesinde başarısızlığa uğratılmıştır! Milletimle gurur duyuyorum. Bu millet aziz millet ama bu teröristler zannediyorlardı ki F-16'ları sadece F-16'lar durdurur. Öyle zannediyorlardı. Ama insanın büyük bir güç olduğunu Allah'ın yer yüzündeki halifesi olduğunu bilmiyorlardı.

85 KOLİ DOSYA GÖNDERDİK

FETÖ bulunduğu her ülke için tehdittir. Ama hala bunun farkında olmayanlar var. Başta ABD... Mahkemeler karar verecekmiş. 85 koli dosya gönderdik. Onlar bizden terörist istediğinde biz hemen paketleyip gönderiyoruz. Ama biz aynı karşılığı kendilerinden göremedik.

Önce biz büyükelçilerimiz ve bizzat kendimiz telefonlarla görüşmek suretiyle sizlerle paylaşıyoruz ama bir teröristi hala 17 yıldır orada saltanat sürüyor. Biz konuşulması gereken neyse konuşuruz. Ya olduğun gibi görüneceksin ya da göründüğün gibi olacaksın.

BAŞ DÖNDÜRÜCÜ GELİŞMELER YAŞADIK

Son çeyrek asırda dünyamız iletişim alanında baş döndürücü gelişmelere sahne oldu. Bu teknolojiler artık hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Bu gelişmeler sayesinde kıtalar halindeki mesafeler kalktı.

BM gibi mekanizmalar malesef çalışmıyor. Bu yüzden küresel istikrar ve huzurun anahtarı olan adaletin sağlanmadığına şahit oluyoruz. Türkiye olarak bu duruma 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek tavrımızı gösteriyoruz.

ADALET VARSA DEVLET VARDIR

BM Genel Kurulu'nda 175 tane ülke var. Sadece geçici üyeler değişiyor. Onların bir insiyatifi yok. BM malesef adalet tesis etmiyor. Şimdi Japonya, Hindistan, Almanya daimi üyelerden biri olmak istiyor. Bende diyorum ki 20 üye mi? Hepsi daimi üye olsun. Geçici üye diye bir mekanizma kalmasın. Ama bütün ülkelere sıra gelsin.

1 milyar 700 milyon müslümanı temsil eden müslüman bir ülke yok. Afganistan'da Mısır'da Libya'da Tunus'ta neden bir çözüme gidilemiyor. Çünkü adalet yok! Adalet mülkün esasıdır. Adalet varsa devlet vardır. Bu sürdürülemez. Dünyamızın geleceği bakımından acil bir adım olan bu gelişme için destek bekliyoruz.

 

Sabah

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.