Cüce gezegen Ceres'i 3D seyredin!

Cüce gezegen Ceres'i 3D seyredin!

Cüce gezegen Ceres'in kraterleri, ovaları ve vadilerinde 3 boyutlu bir gezintiye çıkıyoruz.

A+A-

Bugüne kadar cüce gezegen Ceres'e ait birçok fotoğraf gördük. NASA'nın uzay keşif robotu Dawn'ın gönderdiği veriler sayesinde Occator Krateri'nin, Kupalo Krateri'nin, Cerean Krateri'nin vs. birçok yapının özelliklerini inceleyerek cüce gezegenin yapısı hakkında bilgi sahibi olduk.

NASA, işte ayrı ayrı incelediğimiz bu fotoğrafları birleştirdi ve tek parça halinde Ceres'in 3 boyutlu animasyonunu yayınladı. Video, hala cüce gezegenin yörüngesinde olan Dawn keşif aracından gelen veriler sayesinde oluşturuldu.

Animasyonda; 0:45'de Occator Krateri'ni, 1:15'de Ikapati Krateri'ni, 1:35'de Ahuna çıkıntısını, 2:05'de Urvara bölgesini, 2:20'de Haulani Krateri'ni, 2:35'de Yalode Krateri'ni ve 2:50'de Dante Krateri'ni tüm detaylarıyla görüyoruz.

Keşif aracının gönderdiği resimlerde, doğal yapıların belirgin bir şekilde görünmesi için renklerde oynama yapılmış. Örneğin mavi renkte gösterilen materyaller, yüzeyin diğer kısımlarına göre daha genç yapılardan oluşuyor.

Dawn'ın Ceres yüzeyinde yakaladığı bu enteresan ışık kaynağı büyük merak uyandırmıştı. NASA konuya ilişkin bilgilendirmesinde, parlayan bu alanın Ceres'in üzerinde tuz gölüne benzer bir yapı bulunduğuna işaret ettiğini açıklamıştı.

Dawn keşif robotu, Ceres'i incelemeye giden ilk araç ve şu anda yaklaşık 390 km mesafeden cüce gezegeni incelemeyi sürdürüyor. Bildiğimiz gibi 9 sene önce uzaya fırlatılan Dawn, geçtiğimiz sene Ceres'in yörüngesine girdi. Hala veri göndermeye devam eden keşif aracının görevi 30 Haziran'da sona erecek.

Yeni Şafak - Furkan Özata

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.