Çözüm süreci Ağrı’da meyvesini verdi

Çözüm süreci Ağrı’da meyvesini verdi

“Ağrı Dağı Florasının İncelenmesi ve Meralarının Bulunması” Projesi ile Ağrı Dağı’ndaki bitkilerin akademisyenler tarafından tespit edilip kitap haline getirilmesi hedefleniyor.

A+A-

Iğdır Üniversitesi, Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında bölgede bulunan bitkiler tespit edilecek.

Proje koordinatörü Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Zeynalov, yaptığı açıklamada, Ağrı Dağı’ndaki florayı inceleyip buradaki bitki zenginliğini tespit edip uluslararası sempozyumlarda tanıtmak istediklerini anlattı.

Çözüm süreci ile bu çalışmanın daha kolay olacağını alatan Zeynalov, “Çözüm sürecinden önce bu dağda bilimsel çalışma yapmaktan korkuyorduk. Issız alanlara girmemiz çok zor oluyordu ama bu süreç bizim işimizi kolaylaştırıyor. Şu anda terör olayları yok ve bu en çok bize yaradı. İstediğimiz zaman bu zengin bitki örtüsüne sahip dağda her türlü çalışmamızı yapıyoruz” diye konuştu.

Akit


 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.