Çok şaşıracaksınız! Wi-Fi yerine led lambalar!

Çok şaşıracaksınız! Wi-Fi yerine led lambalar!

Wi-Fi modem yerine led lambalar modem olacak

A+A-

Gelecekte led lambanız kablosuz modem gibi çalışabilir. Virginia Üniversitesi’nden araştırmacılar LED ışıklardaki , ışık dalgalarını kullanarak kablosuz veri iletilebileceğini ortaya çıkardılar. Bu tekniğinin telsiz veya Wi-Fi’den daha güvenilir ve hızlı bir alternatif olduğu belirtiliyor. “Görünebilir ışık iletişiminde ortaya çıkan veri hacmini arttırabilecek bir algoritma modülasyonu geliştirdik. Ekstra enerji kullanmadan daha fazla veri taşıyabiliriz.

Ne kadar çok LED lamba olursa, aynı ağda o kadar farklı erişim noktalarına sahip olacaksınız,” diyor Virginia Üniversitesi Mühendislik’ten Prof. Maite Brandt-Pearce. Brandt-Pearce ve eski öğrencisi Muhammet Noshad (şimdi Harvard’da) internete bağlanmak için bu yeni yolu geliştirdi. Bu teknoloji sayesinde sadece ışığı kullanarak, 300 mbit/s veri taşınabilir. Araştırmacılar bu teknolojinin patentini alarak VLNComm (Visible Light Network Communications) şirketini kurdular.

Araştırmacılar şimdi masa lambası gibi eşyaları çalıştığında internet bağlantısı verecek şekilde üretmek için uğraşıyor. Araştırmacılar bu bağlantıya Li-Fi diyorlar. Teknoloji optik alıcılı cihazlar gerektirse de, evdeki her lambanın internet yayıcı olarak kullanılmasını sağladığından bağlantı hızlarında büyük artış yaratacaktır. Böylece nesneleri interneti evimize geliyor.

Ülke Haber 

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.