Çocuklarınıza sözünüz geçsin istiyorsanız şu 8 maddeye dikkat edin!

Çocuklarınıza sözünüz geçsin istiyorsanız şu 8 maddeye dikkat edin!

Ne yaparsanız yapın hayatın bir imtihan olduğunu ve çocuklarınızın da bu imtihanın en önemli safhalarından birisi olduğunu asla unutmayın!

Dr. Abdülaziz Kıranşal-Milli Gazete

ALLAH’A İTAATTE KUSUR ETMEYİN!

Çünkü kim Allah’a itaat ederse Allah da bütün mahlûkatını ona itaat ettirir. Allah’a itaat etmeyenin çocuklarının itaatsizliğinden şikâyet etmeye hakkı yoktur. Çünkü Allah’ın kullar üzerindeki hakkı anne-babanın çocukları üzerindeki hakkından daha çoktur ve daha önceliklidir. Allah’ın hakkına riayet etmeyenlerin çocuklarından kendi haklarına riayet etmelerini beklemeleri beyhude bir bekleyişten ibarettir.

YEDİKLERİNİZE VE İÇTİKLERİNİZE DİKKAT EDİN!

Çünkü haram lokma sözünüzün çocuklarınıza tesir etmesinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Efendimizin (S.A.S.), “Öyle bir zaman gelir ki, kişi malını helâlden mi, haramdan mı kazandığına hiç aldırış etmez” (Buhârî, Büyû, 23) hadisinin gerçekleştiği bir ahir zamanda imtihan olan anne-babalar, faize, haram lokmaya, kamu malına, rüşvete, haksız kazanca, haram katkılı gıda maddelerine dikkat etmezlerse ilk kaybedecekleri şey, çocukları üzerindeki etkileri olacaktır.

GÜNAHLARDAN UZAK DURUN!

Çünkü günah, Allah’a isyan demektir. Gıybet, dedikodu, iftira, yalan, haram bakışlar, akrabalarla ilişkiyi kesme gibi küçük ve büyük günahlarla günün her anında bir şekilde Allah’a isyan edenlerin ilk karşılaşacağı sonuçlardan birisi de çocuklarının kendilerine isyan etmesidir.

ÖRNEKLİĞİ İHMAL ETMEYİN!

Çünkü çocuklarımız sözlerimizden ziyade davranışlarımıza bakarlar. Sakın unutmayın! Bir çocuğun kafasında oluşacak ilk çelişki, anne-babasının eylem ve söylemlerinin oluşturacağı çelişkidir. Anne-babasının dışarıda söyledikleriyle evde yaptıklarının farklı olduğunu gören bir çocuğun ilk tepkisi anne-babasına itaatsizlik olacaktır. Çünkü sürekli İslam’dan ve ahlaktan bahseden ve fakat bahsettiklerini kendi hayatında uygulamayanlar ne kimseye örnek olabilirler ne de kimse onlara itaat eder.

ÇOCUKLARINIZI TV VE İNTERNETE TESLİM ETMEYİN!

Çünkü emperyalizmin hedeflediği nesil, YouTuber’ların eğittiği, çizgi filmlerin yetiştirdiği, dizi karakterlerinin örnek olduğu, sosyal medya fenomenlerinin büyüttüğü annesiz ve babasız bir nesildir. Bu neslin ilk öğrendiği şey anne-babaya itaatsizliktir. TV ve internete teslim edilen bir nesil isyan edecekse ilk önce anne babasına isyan edecek, sorgulayacaksa ilk önce anne-babasını sorgulayacak, başkaldıracaksa da ilk önce anne-babasına başkaldıracaktır.

DUA ETMEKTEN VAZGEÇMEYİN!

Çünkü dua, çocuklarımızla ilgili elimizdeki en etkili ve en önemli imkândır. Sakın unutmayın! Çocuğu size veren Allah’tır. Ona hidayeti ve ahlakı verecek olan da Allah’tır. Onu size itaatkâr kılacak olan da yine Allah’tır. O halde çocuklarınız için muhakkak özel bir dua vakti ayırın. Gece vakitlerinde, seher vakitlerinde, farz namazların ardında, Cuma günlerinde evlatlarınız için çokça dua edin! Kendi anne-babalarınızdan, salihlerden, gariplerden çocuklarınız için dua talebinde bulunun! Çünkü kabul olunmuş bir duanın çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur.

ONLARI KUR’AN VE NAMAZLA ISLAH EDİN!

Üstad Hasan el Benna diyor ki: “Bizden öncekileri ne ıslah ettiyse bizi de, nesillerimizi de ancak o ıslah eder. Bizden öncekileri Kur’an ve namaz ıslah etti.” Düşünün Cahiliye’de her türlü günaha ve harama batmış olan nesiller, Müslüman olduktan sonra Kur’an kıraati ve huşu ile kılınmış namazlarla ıslah oldular. Bunlarla değiştiler, bunlarla dönüştüler, bunlarla tevbelerine sadık kaldılar, bunlarla ıslah oldular. İşte bu nedenle çocuklarınıza günlük Kur’an okuma alışkanlığı kazandırın. Namazları konusunda son derece titiz olmaları için elinizden gelen gayreti gösterin.

İMTİHANDA OLDUĞUNUZU UNUTMAYIN VE ALLAH’A TESLİM OLUN!

Ne yaparsanız yapın hayatın bir imtihan olduğunu ve çocuklarınızın da bu imtihanın en önemli safhalarından birisi olduğunu asla unutmayın! Siz elinizden geleni yapsanız bile Allah sizi çocuklarınızla imtihan etmek isterse bu imtihan gerçekleşecektir. Bir peygamber olmasına rağmen Hz. Nuh’un oğluyla nasıl imtihan edildiğini, Hz. Adem’in oğlunun kardeşini nasıl öldürdüğünü, Hz. Yakub’un çocuklarının kardeşlerini nasıl kuyuya attığını, Hz. Zekeriya’nın nasıl evlat hasreti çektiğini, Hz. Peygamber’in (S.A.S.) altı evladının nasıl vefat ettiğini sakın unutmayın! Çocuk imtihandır ve bu imtihandan kaçamayız. Biz ancak elimizden geleni yaparak bu imtihanın kolaylaşması için gayret sarf ederiz. Sonuç âlemlerin rabbi olan Allah’a aittir.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.