Çocukları bekleyen tehlike

Çocukları bekleyen tehlike

Aşırı sıcakların kasıp kavurduğu yaz mevsiminde çocukların en çok keyif aldıkları etkinliklerden biri deniz ve havuzda yüzmek oluyor.

A+A-

 Ancak çocukların mutlulukları, özellikle iyi dezenfekte edilmemiş havuzlarda kaptıkları hastalıklarla kabusa dönüşebiliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Zeynel Abidin Taşbaş, çocukları havuzun yol açtığı hastalıklardan koruma yöntemlerini anlattı. Suya bağlı olarak birçok hastalıkların görülebileceğini ifade eden Dr. Zeynel Abidin Taşbaş, “Suya bağlı olarak gelişebilen enfeksiyon hastalıkları; mide bağırsak, cilt, kulak, göz, solunum sistemi, genital sistem ve yara enfeksiyonları şeklinde vücutta birçok sistemi etkileyebiliyor. Bu hastalıkların başında 'yüzücü kulağı' olarak bilinen dış kulak yolu enfeksiyonu geliyor. Bu rahatsızlık kulakta kaşıntı, dış kulak yolunda şişlik ve kızarıklık, şiddetli kulak ağrısı ve akıntısı, tıkanma ve duyma sıkıntısı ile kendini gösteriyor. Hastalığın en çok tehdit ettiği kişiler özellikle kulaklarına tüp takılan çocuklar. Risk altındaki çocukların kesinlikle havuza girmemeleri ya da başlarını sokmamaları gerekiyor" dedi.

Klorlu havuzlarda bile belli ölçüde riskin devam ettiğini ifade eden Taşbaş, “Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğu klorlama yoluyla önlenebilir ancak klor bazı mikropları anında öldürmediğinden, klorlu havuzlarda dahi belli ölçüde risk devam eder. Ayrıca klorun mikroorganizmaları yok edebilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Criptosporidyum, Giardia, E.Coli ve Şigella gibi dışkı yolu ile bulaşabilecek ateşli ishallere yol açan mikroplar, havuz suyunu kaza ile yutma sonucu hastalıklara yol açabilir. Dolayısıyla havuza giren kişiler özen göstermediği sürece, en iyi bakılan havuzlarda dahi hastalıkların yayılması mümkündür" diye konuştu.

“FAZLA MİKTARDAKİ KLOR, ÖZELLİKLE ÇOCUKLARDA KORNEA TABAKALARINDAKİ HÜCRELERE ZARAR VEREBİLİR"

Havuza fazla giren çocuklarda iki türlü göz sorunu ortaya çıktığını söyleyen Zeynel Abidin Taşbaş, şunları söyledi: “Bunlar, bakteri ve mantar nedeniyle kirli havuzlardan bulaşan mikrobik hastalıklar ve klora karşı hassasiyettir. Çocuk havuzda yüzdükten sonra gözleri kızarıyorsa klora karşı hassasiyeti söz konusu olabilir. Fazla miktardaki klor, özellikle çocuklarda kornea tabakalarındaki hücrelere zarar verebilir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken konulardan biri, bir yaşın altındaki çocukları havuza sokmamaya özen göstermektir. Özellikle deri şikayetleri varsa, alerjik bir bünyeye sahipse ve bağışıklık sistemi problemliyse, havuza girmemesi sağlığı açısından önemlidir."

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.