1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Çocuklarda Tedavi Edilmeyen Soğuk Algınlığı Ölüme Yol Açabilir!
Çocuklarda Tedavi Edilmeyen Soğuk Algınlığı Ölüme Yol Açabilir!

Çocuklarda Tedavi Edilmeyen Soğuk Algınlığı Ölüme Yol Açabilir!

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte çocuklarda görülen alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülüyor.

A+A-
Uzmanlar özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda soğuk algınlığı, farenjit, larenjit, nezle, grip, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonların sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığının arttığına dikkati çekerek, vakit geçirilmeden bir hekime başvurulması gerektiğini, aksi halde ölümlerle karşılaşılabileceği uyarısında bulunuyor.
 
Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Kuset, üst solunum yolu enfeksiyonlarının bu mevsimde çocukluklarda en sık görülen hastalıklar arasında olduğunu söyleyerek, nezle olarak da bilinen soğuk algınlığı ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının en önemli etkenlerinin virüsler olduğunu kaydetti. Özelikle gece-gündüz arasında önemli sıcaklık farkı yaşanan bu günlerde, mevsim değişikliklerine bağlı olarak ve vücutta yaşanan streslerden dolayı viral enfeksiyonlara yakalanma riskinin arttığını ifade eden Dr. Kuset, okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte kapalı alanlarda toplu yaşamanın sonucu olarak bu hastalıkların çoğaldığını dile getirdi.
 
AĞIR ENFEKSİYONLARIN GELİŞMESİNE NEDEN OLABİLİR
Soğuk algınlığı, nezle farenjit gibi hastalıların birtakım virüslerin neden olduğu hastalıklar arasında yer aldığına vurgu yapan Dr. Emine Kuset, “Bu virüsler ayrıca üst solunum yolu hastalıklarına da etkendir. Virüs enfeksiyonlarına bağlı krup, trakeobronşit, bronşiolit ve zatürre hastalıklarını da bu dönemde çok görüyoruz. Bu hastalıklarda bulaşma direk temas ve damlacık yoluyla olur. Bu virüsler başlangıçta ağızda ve boğazda çoğalarak, daha sonra bronş, bronşiolit ve zatürre yapar. Özellikle 6 aydan küçük bebeklerde ağır enfeksiyonların gelişmesine sebep olabilir.” diye konuştu. Virüs alındıktan 4-8 gün sonra hastalığın gelişmiş olacağını ve soğuk algınlığı olarak başlayıp hafif ateşle kendini göstereceğini vurgulayan Dr. Kuset, 1-2 gün içerisinde ise yüksek ateşle birlikte solunum yetmezliği yaşanabileceğini belirtti. Dr. Kuset, “Bu durum bebeklerde solunum yetmezliği ve ölümlere neden olabilir. Bu virüsler grip olarak bildiğimiz hastalığa da neden olmaktadır. Virüsün kuluçka dönemi 1-3 gündür. Ani titreme, baş ağrısı, ateş, miyalji dediğimiz kas ağrıları ve halsizlik en belirgin bulgularıdır. Öksürük ve 40 dereceyi bulan ateş olabilir. Üzücü ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.” dedi. Bu hastalıklarda bilinçsizce, doktor önerisi olmadan ilaç kullanmanın çok yanlış olduğunu kaydeden Dr. Emine Kuset, şöyle devam etti: “Soğuk algınlığının bulguları bile çok önemli hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden zaman kayıplarından kaçınıp en erken sürede hekime başvurulmalıdır. Bu hastalıklardan korunmak için ise, çocuklara hava değişimlerine uygun kıyafetler giydirilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık alanlardan uzak durarak, çocukların büyüme-gelişme ve aşılanmalarının eksiksiz takip edilmesi gerekmektedir.”
 
CİHAN

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.