Çocuklar kütüphanede aileler çayhanede buluşuyor

Çocuklar kütüphanede aileler çayhanede buluşuyor

Beyoğlu Belediyesi tarafından semt konakları ve kütüphanelerin yanında açılan çayhaneler, vatandaşların toplaşma ve buluşma mekânlarına dönüştü.

A+A-

Beyoğlu Belediyesi, ilçedeki bazı semt konakları ve kütüphanelerin bahçelerine çayhaneler kurdu. Turabibaba Kütüphanesi bahçesine kurulan çayhane 2012 yılından itibaren ailelerin, komşuların buluşma mekânına dönüştü. Rahat, nezih ve aile ortamının bulunduğu çayhaneler vatandaşların da yoğun ilgisiyle karşılaştı. Sabah, öğlen, akşam insan yoğunluğunun eksik olmadığı kütüphanenin yanında çayhanenin açılmasıyla aileler de rahat nefes aldı. Çocuklarını kütüphaneye getiren aileler ferah ve huzurlu bir mekânda çay ve kahvelerini yudumlayarak vakit geçiriyor.

Turabibaba Kütüphanesi bahçesine kurulan çayhane kısa sürede dostluk ve komşuluk ilişkilerinin üretildiği mekâna dönüşürken kitabını, dergisini, ders notlarını alan vatandaşlar sıcak ve güvenli bir ortamda çalışmalarını sürdürebiliyor. Belediye bünyesinde olan çayhaneler özel işletmeler tarafından işletildiğini dile getiren Çayhane Sorumlusu Dilek Tekdemir, “Vatandaşlar, iş ya da zaman geçirmek için buraya geliyorlar. Burayı keşfettikten sonra birçok kişinin iletişimi aile, arkadaşlık ve komşuluk ilişkilerine dönüşüyor. Belediyemizin halkımıza güzel bir hizmette bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

Limonatasını alıp kitabını okumak için Çayhaneye gelen 11 yaşındaki Efla Yılmaz, “Burada her türden istediğim kitabı bulabildiğimden genellikle Turabibaba Kütüphanesi’ne geliyorum. Burası çok güvenli bir ortam olduğu için de bazen içeride bazen de şimdi yaptığım gibi burada kitabımı okuyorum” diye konuştu.

 Bayan hizmetinde olduğu için burayı çok sıcak bir ortam olarak görüyorum diyen iki çocuk annesi Şenay Özer, “Çocuklarımın ödevi olunca, arkadaşlarımla vakit geçirmek istediğimde geldiğim yerlerden birisi. Özellikle çocuklarım kütüphanede derslerini yaparken ben de burada oturup vakit geçiriyorum” dedi.

Akit 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.