Çocuklar da Kur'an ciltleri de cıvıl cıvıl, renganrenk

Çocuklar da Kur'an ciltleri de cıvıl cıvıl, renganrenk

Çocuklar ramazan ayında camilerde düzenlenen faaliyetlerle hem eğleniyor hem de Kuran-ı Kerim okumayı öğreniyor

Endonezya’nın Banda Açe bölgesinde ramazan ayında camiler, çocukların okuduğu Kuran-ı Kerim sesleriyle çınlıyor.

Açe eyaletinin başkenti Banda Açe’deki birçok cami, ramazan ayında Kur’an-ı Kerim öğrenmeye gelen çocukların akınına uğrarken, rengarenk kıyafetleri içindeki sevimli çocuklar cami cemaatini neşelendiriyor.

İlkokulların ramazan ayında düzenlediği faaliyetler çerçevesinde öğretmenleriyle camiye gelen çocuklar, tüm günü Kuran-ı Kerim ezberleyerek ve ibadet ederek geçiriyor.

Cami gün boyunca çocukların cıvıl cıvıl sesleriyle okuduğu ayetlerle yankılanırken, bu sayede çocukların Kur’an-ı Kerim okumayı alışkanlık haline getirmesi ve bunun, yaşamlarının bir parçası olması hedefleniyor.

Camide gruplar halinde ders veren hocalar, bir yandan Kur’an-ı Kerim öğretirken diğer yandan çocuklarla oyunlar oynuyor.

Çocuklarıyla gelenlerin çokluğunun göze çarptığı camide ebeveynler, vakit namazları ve ramazan ayı ibadetlerini yerine getirirken, çocuklarına da ibadet alışkanlığı kazandırmaya çalışıyor.

Diğer yandan çocuklara ilgi çekici renkli desenlerde İslami kıyafet giydirilmesi ve göze hoş gelen renkli ciltlerle kaplanmış cüz ve Kur’an-ı Kerim kullanılması, çocukların ibadetlere yönlendirilmesi konusunda büyük rol oynuyor.

Din bilgisi öğretmeni İbrahim Abdullah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, camiye öğrencileriyle geldiğini ve onlarla burada hoş vakit geçirdiğini söyledi.

Abdullah, “İlköğretim okulu öğretmenleri olarak ramazan ayında çocuklarımıza bu ayın Kur’an-ı Kerim okumanın ve ezberlemenin önemini aşılamak için okuldaki faaliyetlere ek olarak camilere gezi düzenliyoruz. Çocuklarımızı, özellikle de Kur’an okumaya teşvik için bu tarz organizasyonlar yaparken, sıkılmalarını önlemek için onların psikolojisi ve dilleriyle yaklaşım göstermeye gayret ediyoruz. Bu çalışmalardaki hedefimiz, Kur’an-ı en doğru şekilde okuma ve anlamada onların bir yaşam parçası haline getirmek.” diye konuştu.

Açe eyaletinde tüm okul ve üniversitelerde, Kur’an-ı Kerim dersi zorunlu tutulurken, öğrencilerin okul dersleri dışında hafta sonu ve tatillerde camilere yaptığı geziler, Kur’an- Kerim eğitimini pekiştirme ve kültürel aktivite olarak değerlendiriliyor. AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.