1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Çocuğunuza davranış modeli olun
Çocuğunuza davranış modeli olun

Çocuğunuza davranış modeli olun

Çocukların yaş dönem özelliklerinin bilinmesi gerektiğini belirten Uzman Psikolog Zahit Dilcioğlu, çocukları küçümsememek gerektiğini, bizim için küçük olan bir şeyin onlar için çok büyük ve önemli olabileceğini vurguladı.

A+A-

Fatsa Özel Dolunay Koleji, düzenlediği konferans ile Uzman Psikolog Zahit Dilcioğlu’nu öğrenci velileriyle buluşturdu. Fatsa Kültür Sarayı Salonu'nda gerçekleşen konferansa Dolunay Koleji velileri yoğun ilgi gösterdi. Konferansı veren Dilcioğlu, dinleyicilere, başarıda aile faktörünü anlattı. Konferansta anne ve babalara tavsiyelerde bulunan Dilcioğlu, “Öncelikle çocuklarda hangi davranışı görmek istiyorsanız, o davranışın modeli olun.” dedi.

Çocukların yaş dönem özelliklerinin bilinmesi gerektiğini, çocukları küçümsememek gerektiğini ve bizim için küçük olan bir şeyin onlar için çok büyük ve önemli olabileceğini vurgulayan Dilcioğlu, “Çocuğun iki ayrı kabı var. Bir kabını baba, diğer kabını anne doldurabilir. Ne anne, babanın kabını doldurabilir ne de baba, annenin kabını doldurabilir. Şayet iki kaptan biri, şu veya bu nedenden dolayı doldurulamazsa ileriki yaşlarda boş kalan kap daima olumsuzluklara sebebiyet verebilir. Çocuklar eve geldiklerinde huzurlu bir ortam buluyorlarsa, anne ve babaların etrafında dolanmaları gerginlik değil, neşe ve motivasyon sağlıyorsa, çocukların performansı artacaktır. Çocuğun başarılı olmasında sistemli ve düzenli çalışması ve programlı olması ne kadar çok önemliyse aile içinde ev ortamında çalışan öğrencinin anne-babasının da hayatlarını bir programa bağlamaları ve çocuklarının çalışma düzenini bu programa dahil etmeleri gereklidir. Çocuk ebeveyninin öğrenmeye ve akademik başarıya karşı olumsuz tutumunu okula yansıtır. Çalışmaları aileleri tarafından desteklenmeyen ve başarısızlıklarından dolayı eleştirilen çocuk, kendini değersiz bir kişi olarak görür, kendini küçümser.” dedi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.