'Çocuğun başarısı okul-veli ilişkisine bağlı'

'Çocuğun başarısı okul-veli ilişkisine bağlı'

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hidayet Tok, ailenin düzenli bir şekilde çocuğun okul hayatı ve notlarıyla ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Okul hayatında çocuğun başarılı olması için plan yapmak ve onların bu plana uymasını sağlamak gerektiğini belirten Tok, “Planın evde uygulanmasını sağlamak, çocuğu ders çalışmaya motive etmek, ona sorumluluk vermek ve sorumluluklarını yerine getirme bilinci aşılamak veliye düşer. Okul hayatı bitince ne olmak istediğini sorun. Bunun gerçekleşmesi için çalışma programı yapın ve bu programı duvara asın. Çocuğunuzun bu plana uymasını sağlayın. Çocuğunuzu devamlı şekilde destekleyin, teşvik edin, ödüllendirin. Sakın, 'Sen yapamazsın' demeyin. Çünkü yeteneksiz çocuk yoktur, yetenekleri keşfedilmemiş ve geliştirilmemiş çocuk vardır.” ifadelerini kullandı. 

Çocuğa sürekli ve çok fazla 'Ders çalış' denmesinin de doğru olmadığını savunan Tok, “Ölçülü miktarlarda yapılan 'Ders çalış' uyarısı ve takibi, çalışma ortamının da hazır olması çok daha fazla işe yarar. Diğer çocuklarla ders veya başka konularda kıyaslama içine girmeyin. Çocuğunuzun okul hayatına ilgili ve özverili olun. Öğretmenleri ile diyalog halinde olun. Çocuğunuzun özel durumları varsa bunlar hakkında mutlaka öğretmenine bilgilendirin.” dedi.

CİHAN 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.