'Çocuğu yaz tatilinde ders çalışmaya zorlamayın'

'Çocuğu yaz tatilinde ders çalışmaya zorlamayın'

MEMORIAL Ataşehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü’nden Uz. Psikolog Özge Merve Türk, verimli bir yaz tatili için çocuğu sürekli ders çalışmaya zorlamanın doğru olmadığını, ailelerin tatil planlarını çocuklarıyla birlikte...

Çocukların hangi nedenle olursa olsun kötü karne getirmesinin bir kişilik veya zeka göstergesi olmadığını belirten Türk, bu konuda şunları söyledi:
"Bu durumdan dolayı onu suçlamak, azarlamak yerine onu yeni döneme daha enerjik hazırlamak için yaz tatili boyunca neler yapılabileceği, çocuğun görüşü de alınarak planlanmalıdır. Bir aile olarak toplanmak ve birlikte yaz döneminde hem eğlenceli hem de öğretici olacak neler yapılabilir planlamak gerekir. Yaz döneminde çocuğun genel bir sağlık kontrolünden geçmesi sağlanmalıdır. Çünkü çocuğun işitme-görme gibi fizyolojik bir rahatsızlığı bulunabilir. Tüm bu konularda genel bir kontrol sağlanması var olan bir problem varsa erken dönemde tedavisinin de yapılmasını sağlayacaktır."

TATİL PLANINI BİRLİKTE YAPIN VE BERABER ZAMAN GEÇİRİN

Ebeveynlerin yaz tatilinde çocuklarına mutlaka zaman ayırmaları gerektiğini belirten Türk,
çocuklarla günün belirli saatlerinde çeşitli oyunlar oynayarak kaliteli zaman geçirmenin de önemli olduğunu açıkladı ve sözlerine şöyle devam etti: Oyun, çocuk ile ebeveyni arasındaki en önemli iletişimin aracıdır. Oyun dışında çocukla sinemaya, tiyatroya ya da bir müzeye gidilebilir. Bu sırada sürekli çocukla iletişim halinde olmak gerekir. Örneğin arkadaşları ile ders dışında da eğlenceli zaman geçirmesi için ev ya da ev dışı organizasyonlar yapılabilir. Bu organizasyonlar çocuğun motivasyonunun artması için gereklidir. Yaz tatilinde çocuğu kitap okumak için teşvik etmek gerekir. Burada en önemli rol anne ve babaya düşmektedir. Öncelikle ona örnek olarak anne ve baba kitap okumalıdır. Günün belirli saatlerinde kitap okuma saati gibi bir aktivite ile okuma alışkanlığı kazandırılabilir. Çocuğun hoşuna gidebilecek türdeki kitaplar alınıp ona hediye edilebilir. Kitap okuma dışında mutlaka saat sınırı konularak televizyon izleme, bilgisayar oyunları oynama gibi etkinliklere de izin verilebilir."

ÖDÜLLENDİRME DOZUNDA YAPILMALI

İyi karne getiren çocuğun çok abartılmadan tebrik edilmesi gerektiğini belirten Türk, "Çocuklar başarısı onaylanırsa ve destek görürse ileri dönemlerde daha gayretli olacaklardır. Çocuğa iyi karne getirme karşılığında bir ödül sözü verildiyse mutlaka yerine getirilmelidir. Bu ödülleri de çocuğun yaşı düşünülerek seçmek doğru olacaktır. Çünkü verilen sözlerin yerine getirilmemesi, çocukta büyük bir hayal kırıklığı ve sonrasında okul başarısı için bir isteksizlik yaratabilir" dedi.

GEREKLİYSE UZMAN DESTEĞİ ALMAKTAN KAÇINMAYIN

Çocukları yaz tatili boyunca spor ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmenin de önemine dikkat çeken Türk, "Örneğin bir kursa başlatarak sevdiği spor ya da sanatsal faaliyetle zaman geçirmesini sağlanabilir. Evde asla öğretmen rolü oynayıp onu sürekli ders çalışmaya zorlamak doğru bir yaklaşım değildir. Çocuğun ders çalışamama gibi bir problemi varsa verimli ders çalışma teknikleri konusunda bir uzmandan destek alınabilir. Eğer gerekli olduğu düşünülüyorsa psikolojik destek almaktan da kaçınılmamalıdır" dedi.DHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.