Çinli video oyunu üreticileri: Çocuklar ekrandan uzak tutulacak

Çinli video oyunu üreticileri: Çocuklar ekrandan uzak tutulacak

Çinli video oyunu yapımcıları, Pekin yönetiminin direktifleri doğrultusunda ürünlerinde 'politik mesaj verilmeyeceğini' ve reşit olmayanların oynama sürelerine sınırlama getirileceğini duyurdu.

A+A-

Tencent ve NetEase de dahil olmak üzere 213 oyun firması ortak bildiride "politik olarak zararlı, tarihsel olarak nihilist, kirli ve pornografik, kanlı ve korkunç" içeriklerin yasaklanacağını ve "oyunlarda kadınsılıkla mücadele" edileceğini duyurdu.

Firmalar ayrıca, "bağımlılıkla mücadele çalışmalarında tüm çabayı gösterme"; yüz tanıma ve diğer tanımlama teknolojileri aracılığıyla çocukların ekran başında geçirdikleri süreye sınırlama getirme sözü verdi.

Açıklamada, çocukların, yetişkinlerin adına kayıtlı oyun hesaplarını kullanmasına da son verileceği kaydedildi.

Çocuklar haftada üç saat oyun oynayabiliyor

Çinli yetkililer son haftalarda ülkenin milyarlarca dolarlık oyun endüstrisine katı kısıtlamalar getirerek, 18 yaşın altındaki oyuncuları haftada sadece üç saat oyun oynamakla sınırlandırdı; işletmelere uygulamalarından "korkak, hanım evladı" erkek tasvirlerini kaldırmalarını emretti.

En iyi firmalara, kar ve hayran kazanmaya odaklanmayı bırakmaları emredildi ve kuralları çiğneyen işletmelere ceza verileceği duyuruldu.

Ünlülere reklam yasağı

Komünist Parti yönetimi, ünlülerin ve müzik idollerinin Çinli gençler arasında "anormal estetiği" ve sağlıksız değerleri teşvik etmekle suçladı.

Firmalar, ayrıca "yasaları çiğneyen veya etik olmayan" ünlülerin yer aldığı reklamları yayınlamama sözü verdi.

Tencent, temmuz ayında sokağa çıkma yasağını aşmak için yetişkin kılığına giren çocukları engellemek için bir yüz tanıma işlevini devreye soktu.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.