Çin'in Doğu Türkistan'daki saldırılarına protesto

Çin'in Doğu Türkistan'daki saldırılarına protesto

Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslümanlara yönelik saldırıları, çeşitli kentlerde protesto edildi. AK Parti İstanbul Gençlik Kolları üyeleri Çin Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi.

A+A-

Tarabya'daki Çin Konsolosluğu önünde toplanan AK Parti İstanbul Gençlik Kolları üyeleri, burada sofralar kurarak simit ve su ile iftar yaptı. 

İftarın ardından, konsolosluk önünde toplanan grup tekbir getirerek, "Doğu Türkistan yanındayız" sloganları attı.

İl Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş, Uygur Türklerini destekleyen yazıların yer aldığı pankartlar da taşıyan grup adına yaptığı açıklamada, barışın, kardeşliğin tüm dünyada hakim olduğu bir gelecek için Allah'a dua ettiklerini söyledi.

Grup, yapılan duanın ardından dağıldı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) İstanbul Şubesi üyeleri de Fatih Camisi avlusunda toplanarak Doğu Türkistan'da yaşananları protesto etti. 

Teravih namazı sonrası toplanan dernek üyeleri, Kur'an okunmasıyla başlayan protesto eyleminin ardından Doğu Türkistan'da hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı. 

AGD İstanbul Şube Başkan Vekili İbrahim Kalaycı, burada yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan'da olup bitenlerin dünya kamuoyuyla paylaşılmasına imkan verecek tarafsız gazetecilerin ve gözlemcilerin bölgeye gitmesi gerektiğini söyledi.

"Müslümanlara zorla alkol içirmenin zorbalıktan başka bir izahı yoktur" ifadesini kullanan Kalaycı, Çin yönetiminin bu uygulamalarına karşı İslam ülkeleri, uluslararası insan hakları platformları ve Türkiye'nin teyakkuz halinde olması gerektiğini belirtti.

Gümüşhane

Gümüşhane'de, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar protesto edildi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi üyeleri, Karaer Mahallesi'ndeki Kemaliye Camisi önünde teravih namazının ardından toplanarak Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Adıyaman

Adıyaman'da, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar protesto edildi.

Teravih namazının ardından İHH Adıyaman Temsilciliği ve AGD Adıyaman Şubesi öncülüğünde kent merkezinde toplanan bir grup, ellerinde dövizler taşıyarak Çin aleyhinde sloganlar attı.

Giresun

Giresun'da, Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. 

Hacı Miktad Cami avlusunda, teravih namazı sonrası toplanan vatandaşlar, cenaze namazı kıldı, dua etti.

Kırıkkale

AGD Kırıkkale Şubesi üyeleri, Nur Camisi önünde teravih namazının ardından toplanarak Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Platform adına basın açıklaması yapan AGD Kırıkkale Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, 66 yıldır Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin devam ettiğini söyledi.

Protesto, kılınan gıyabi cenaze namazı ve yapılan duanın ardından sona erdi.

Karaman

Teravih namazı sonrası Aktekke Kent Meydanı'nda toplanan Anadolu Gençlik Derneği Karaman Şubesi üyeleri, Doğu Türkistan'da ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. 

AGD Karaman Şubesi adına konuşan Adem Gümüş, Müslümanlara yapılan saldırılar kınadı. 

İzmir

Konak Camii önünde toplanan AGD İzmir Şubesi üyeleri, teravih namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kıldı.

Grup adına açıklama yapan AGD İzmir Şubesi Başkanı Fatih Yılmaz, 66 yıldır Çin yönetiminin işgali altındaki Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin devam ettiğini söyledi.

Grup, yapılan dua ve açıklamanın ardından dağıldı.

Kütahya

AGD Kütahya Şubesi üyeleri, Karagöz Camisi önünde teravih namazının ardından toplanarak Doğu Türkistan'da ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. 

Anadolu Gençlik Derneği Kütahya Şubesi adına konuşan Erol Taşkın, Müslümanlara yapılan saldırıları kınadı. Grup, yapılan duanın ardından dağıldı.

Muş

Muş İnanç ve Adalet Platformu (MİAD) üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Atatürk Parkı'nda toplanan grup adına konuşan Özgür-Der üyesi Burhan Taşkaya, Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerini artırmasında özellikle ramazan ayının seçmesinin Müslüman halkı provoke etmeye yönelik bir strateji olduğunu söyledi. 

Aksaray

Ulu Cami önünde teravih namazı sonrası toplanan bir grup, Doğu Türkistan'da öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti.

AGD Aksaray Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Özbek, yaptığı açıklamada, işgalci Çin hükümetinin Müslümanlara yönelik baskıları artırmasında özellikle ramazan ayının seçilmesinin manidar olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından grup üyeleri, "Zalimler için yaşasın cehennem", "Müslüman uyuma, Doğu Türkistanlı kardeşlerini duanda unutma", "Güneşin doğduğu yerde kardeşin kan ağlıyor, görmüyor musun Müslüman" yazılı dövizler taşıyarak, Çin aleyhine slogan attı.

Kahramanmaraş

AGD Kahramanmaraş Şubesi öncülüğünde teravih namazı sonrası Ulu Cami önünde toplanan grup "Zalimler için yaşasın cehennem" ve "Müslüman uyuma, Doğu Türkistanlı kardeşlerini duanda unutma" yazılı dövizlerle Çin aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan AGD Kahramanmaraş Şube Başkanı Ahmet Bolat, 66 yıldır Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan'da, Müslümanlara yönelik baskı ve zulümlerin devam ettiğini söyledi.

Konya

Konya'da, Tarihi Şerafettin Cami önünde teravih namazı sonrası toplanan grup, Doğu Türkistan'da öldürülenler için gıyabi cenaze namazı kıldı, dua etti.

Anadolu Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Mehmet Parlak, burada yaptığı açıklamada, "Oruç tutmayı, namaz kılmayı yasaklamak bizim anlayışımıza göre firavunlaşmaktır. Doğu Türkistan’da Müslüman ya da değil kimsenin saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz. İnsanların hak ve hukuklarının gözetilmesini ve yapılan zulümlerin son bulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Bilecik

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Bilecik Şubesi üyeleri de Doğu Türkistan'da Müslümanlara yapılan saldırıları protesto etti.

AGD Bilecik Şubesi Başkanı Sadık Savak, Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesindeki Orhangazi Camisi önünde, teravih namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin yönetiminin özellikle ramazan ayını seçerek Müslümanlara yönelik baskıları artırmasının halkı provoke etmeye dönük bir strateji olduğunu söyledi.

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar Denizli'de de protesto edildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.