Çin'den camilere bayrak çağrısı

Çin'den camilere bayrak çağrısı

Çin İslam Cemiyeti, ülke genelindeki camilerde göndere Çin bayrağı çekilmesi ve "sosyalist değerlerle vatanseverlik ruhuna katkıda bulunulması" çağrısı yaptı.

A+A-

Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organlarından "Global Times" gazetesinin Çin İslam Cemiyeti'ne dayandırdığı haberde, "ülkedeki tüm camilere ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları" çağrısı yaptığı belirtildi.

Cemiyetin açıklamasında, tüm camilerin "Çin anayasası, sosyalist değerler ve Çin kültürü konusunda bilgi sahibi olması gerektiği" vurgulandı.

Çağrının arından birçok camide Çin bayrağı göndere çekildi

Müslümanların ibadetlerini kanunlar ve kanunun öngördüğü dini doktrine uygun şekilde yürütmeleri, camilerin de kamu refahı ve toplumsal hizmet etkinliklerini Müslüman yaşamına entegre etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, camilerde Müslümanlara klasik Çince, tarih ve coğrafya eğitimi verilmesinin önemine işaret edildi.

Çin İslam Cemiyetinin açıklamasının ardından Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde birçok camide Çin bayrağının göndere çekildiği belirtildi.

Çin'deki 56 etnik unsurdan 10'u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar), Kırgız, Kazak, Uygur, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, yoğun olarak Çin'in kuzeyi ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların ayrıca Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi var.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.