Çin'de hava kirliliği

Çin'de hava kirliliği

Çin'in başkenti Pekin'de hava kirliliğinin tekrar "tehlikeli" seviyelere ulaştığı kaydedildi.

A+A-

Havadaki zararlı partikül oranını ölçen PM 2,5 değerinin 350 ila 500 seviyeleri arasında seyrettiği Pekin'de kirlilik oranı, Dünya Sağlık Örgütü'nün "güvenli" kabul ettiği 25 eşik değerinin çok üzerinde seyrediyor.

ABD'nin Pekin'deki Büyükelçiliğinde ise yerel saatle 04:00'da PM 2,5 değerinin 671 olarak ölçüldüğü kaydedildi.

Yerel yetkililer, hava kirliliğinin cuma gününe kadar süreceğini belirtti. Başta Pekin olmak üzere ülkedeki birçok şehirde hava kirliliği, sık sık tehlikeli seviyelere ulaşıyor. Yerel makamlar, bu tür durumlarda halka, yüksek efor gerektiren sporlar yapmaması ve kapalı alanlarda pencerelerin çok fazla açmaması yönünde tavsiyede bulunuyor.

Çin'de hava kirliliği şiddetini belirten alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor. Ulusal Bilimler Akademisinin Çinli ve yabancı bilim adamları ile yaptığı araştırmaya göre, özellikle kuzey bölgelerde kömür yakmaya bağlı hava kirliliği nedeniyle ömrün ortalama 5,5 yıl kısaldığı bildirilmişti.

Dünyada havası en kirli 20 şehirden 16'ncısı, dünyanın fabrikası olarak bilinen ve sanayi üretimi ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline gelen Çin'de bulunuyor. Resmi verilere göre, Çin'de 20 milyonu aşkın astım hastası yaşıyor ve dünyada astımdan ölenlerin sayısında yine bu ülke başı çekiyor.

Ülkede giderek ciddileşen hava kirliliği nedeniyle görüş mesafelerinin azalması üzerine10 havalimanı için pilotlara "kör iniş" eğitimi zorunlu hale getirilmiş ve uygulama, 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girmişti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.