1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çin mali ısıtıcılara ekstra vergi geliyor
Çin mali ısıtıcılara ekstra vergi geliyor

Çin mali ısıtıcılara ekstra vergi geliyor

Çin malı gazlı su ısıtıcılarının ithalatında, yüzde 20 ile yüzde 60 arasında antidamping vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

A+A-
Ekonomi Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ ile, 30 Ekim 1999 tarihinde başlatılan Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli "Gazla Çalışan Anında Su Isıtıcıları" ürününe yönelik damping soruşturması sonucunda, antidamping vergisi uygulanması kararlaştırıldı.
 
Tebliğ'de, soruşturmanın, Türk Demir Döküm Fabrikaları Anonim Şirketi (Demir Döküm A.Ş) tarafından sunulan ve diğer yerli üreticiler Baymak Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Baymak A.Ş) ile Emas Makina Sanayi A.Ş. (Emas A.Ş) tarafından desteklenen başvuru üzerine açıldığı belirtildi.
 
Tebliğ'in karar bölümünde, "Soruşturma sonucunda, soruşturmaya konu ülke menşeli ithalatın dampingli olduğu ve yerli üretim dalında maddi zarara yol açtığı ve her ikisi arasında illiyet bağının mevcut olduğu tespit edilmiştir" denildi.
 
Bu belirlemeye bağlı olarak, dampinge karşı yüzde 20 ile yüzde 60 arasında "kesin önlem" yürürlüğe konuldu.
 
Buna göre, Çin firmaları, Guangdong Vanward New Electric Co. Ltd. ürünleri için yüzde 53.41, Zhongshan Vatti Gas Appliance Stock Co. Ltd. ürünleri için yüzde 51.38, Guangdong Macro Gas Appliance Co. Ltd. ürünleri için yüzde 43.12, Ariston Thermo China Co. Ltd. ürünleri için yüzde 20.12 ve diğer Çin malı gazlı termosifonlar için de yüzde 59.65 oranlarında antidamping vergisi uygulanacak.
 
Üç yılda 146 bin adet ithalat
 
Tebliğ'de verilen bilgilere göre, 2010-2012 dönemini kapsayan üç yıllık soruşturma sürecinde, 137 bin 500 adeti Çin'den olmak üzere toplam 146 bin adet gazlı su ısıtıcısı ithal edildi. Bu ürünlerin ithalat birim fiyatları da, yıllara göre sırasıyla 107.94 dolar, 115.12 dolar ve 126.75 dolar olarak belirlendi.
 
Ağırlığı Çin kökenli olan ithalatın yükselmesiyle, yerli üreticilerin gazlı su ısıtıclar pazarındaki 2010 yılında yüzde 65 olan payı 2011 yılında yüzde 47'ye ve 2012 yılında yüzde 35'e geriledi
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.