1. HABERLER

  2. BİLİM - TEKNOLOJİ

  3. Çin, dünyaya hack'lenemez bir şifre göndermeyi başardı
Çin, dünyaya hack'lenemez bir şifre göndermeyi başardı

Çin, dünyaya hack'lenemez bir şifre göndermeyi başardı

Kuantum teknolojisi ile şifreleme yapan yeni uydu, uzun mesafelere veri gönderecek. Gönderilen mesajların kırılması ise potansiyel olarak mümkün olmadığı ifade edildi.

A+A-

Çin, kuantum şifreleme sistemi kapsamında uydudan Dünya'ya hack'lenemez bir şifre göndermeyi başardı. Çin'in geçen Ağustos'ta uzaya gönderdiği kuantum uydusu, Pentagon tarafından "dikkate değer bir gelişme" olarak değerlendirilmişti.

QUESS adlı kuantum deneyleri yapan kuruluştaki Çinli bilim insanları, bu uyduyu kullanarak gizli mesajları dünyaya göndermeyi denediler. Böylece hem mesafe hem de güvenlik açısından çıta atlamayı hedeflediler.

İLK ADIM BAŞARILI GEÇTİ

Kuantum anahtar dağıtım (QKD) adlı teknoloji, geleneksel şifrelemeden farklı bir yol izliyor. Bugüne kadar matematiğe dayalı olan şifreleme, kuantum bilişimin gelişimi ile tehdit altında. Kuantum bilgisayarlar ile daha hızlı ve daha güçlü sistemler anlamına geliyor ve bu sistemler, var olan şifreleme düzeylerini kolayca aşabiliyorlar. Devlet haber ajansı Xinhua, gelişmeyi "kırılamaz şifreleme" olarak duyurdu. Bunun sebebi ise, verilerin büyük bölümünün fotonlarla taşınması. Bir fotonu hatasız şekilde kopyalayabilmek mümkün değil. Bunu denemek de fotonu rahatsız edeceğinden, denemeler dahi iz bırakacak. Gelişmenin siber güvenlik açısından oldukça önemli etkileri bulunuyor. İş dünyası için çok daha güvenli bir iletişim anlamına gelirken, istihbarat birimleri için de iletişim teknik takibini büyük ölçüde zorlaştırıyor. Çin, bu denemeyle 1.200 kilometre mesafeden mesaj gönderdi. Bu da, aynı uzunlukta bir optik fiber kabloyla yapılandan 20 basamak büyüklüğünde daha verimli (yani 10 üzeri 20 kat daha verimli) bir iletişim anlamına geliyor.

QUESS Projesi'nin Baş Bilim İnsanı Pan Jianwei, "Örneğin, bununla kesinlikle güvenli bir telefon görüşmesi yapabilir ya da ciddi büyüklükte bankacılık verisini aktarabilirsiniz" dedi.

Çin hükümeti, uzay çalışmalarını kritik önceliklerinden birisi olarak görüyor. Ülkenin 2020'de Mars'a gitme ve 2030'da ciddi bir uzay gücü olma hedefleri bulunuyor.

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.