‘Çilingirci ve anahtarcıdan oda kaydı sormalıyız’

‘Çilingirci ve anahtarcıdan oda kaydı sormalıyız’

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Evimizi, iş yerimizi emanet ettiğimiz çilingirci ve anahtarcı esnafından mutlaka oda kaydı sormalıyız" dedi.

A+A-

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ilgili olmayan iş yerlerine konulan makinelerle anahtar çoğaltan, ikinci iş olarak yapanlara kapı açtırmanın güvenlik açısından zafiyet oluşturacağını ifade etti. Palandöken, "Arabasının arkasına yazmış 'çelik kapılarınız açılır' diye. Sakın sertifikasız 'Ustalık Belgesi' olmayanlara evinizi, iş yerinizi emanet etmeyin. Bu işi ustalıkla yapan anahtarcı-çilingirci esnafın oda kaydı yapılırken sabıka kaydı araştırılır. Kasa anahtarı yaptığında, evinizin kapısını açtığında tutanak tutar. İşi ehline verin. Usta eller tarafından çoğaltılmayan pek çok anahtar kilidi açmayabiliyor. Hatta anahtar kilidin içindeyken anahtarın veya kilidin kırılmasına yol açıyor. Bu da hem vatandaşın maddi zarara uğramasına neden oluyor, hem de mesleğini layıkıyla icra eden oda kaydı ve ustalık belgesi olan gerçek anahtarcı-çilingirci esnafımızın itibarının zedelenmesine yol açıyor. Halkımızın bilinçli olması lazım" diye konuştu.

"MESLEK LİSELERİNDE ANAHTARCILIK BÖLÜMÜ AÇILMALI"

Mesleği yapanların daha bilimsel ve emniyetli çalışabilmesi için Anahtarcı Seviye 4 Ulusal Meslek Standardı'nın olduğunu söyleyen Palandöken, "Bu işi güvenlik sorunu olarak gördüğümüzden işin belli bir standardının olması çok önemliydi. Mesleki Yeterlilik Kurumu ile ortaklaşa hazırlamış olduğumuz standart 26 Aralık 2013 tarihinde resmi gazetede yayımlandı. Şimdi teknolojik gelişmelere ve elektronik kilit sistemlerine de uyum sağlanması ve mesleğin daha da gelişmesi amacıyla meslek liselerinde 'Anahtarcılık' bölümü açılmasını istiyoruz. Ayrıca çilingir esnafına sorumluluk veren Türk Ceza Kanunu'nda meslek icrasının sorumlu kişiler tarafından yapılmasını düzenleyen değişikliklerin yapılmasını bekliyoruz. Böylece, özellikle anahtar çoğaltma ve çilingircilik işinin oda kaydı olmayanlar tarafından yapılması önlenecek. Evlerimizin, iş yerlerimizin güvenlik açığı azalacaktır" ifadelerini kullandı.  

IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.