'Çifçiye mazot desteği geliyor'

'Çifçiye mazot desteği geliyor'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçiye mazot desteği geliyor, desteğin aynı yıl içinde olması için çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik bir televizyon programında açıklamalarda bulundu.

Açıklamada öne çıkan başlıklar:

Hasat alımları konusunda açıklama yapan Çelik, "eylülde hasadı alıp bir yıl sonra destek alınıyor, ancak mazot için bir çalışma yapılıyor. 2017 sonunda ödeme anlamında bir çalışma yapıyoruz. Biz mazot desteği için bankalarla görüşme yapıyoruz. 2017 Şubatta kullanılan mazotun yarısı alınabilecek." dedi.

    Çelik, mazot desteğine çiftçi kayıt sistemine dahil olanların yararlanacağını açıkladı.

"Dünya şampiyonuyuz"

İtalyanın fındık kararına ilişkin Çelik, "Dünya şampiyonuyuz, fındığın yüzde atmışını biz üretiyoruz. Rekolte bu yıl düşük. Fiyat iyi gelecek. Tarımsal ihracatın yüzde 18'ini fındık oluşturuyor. Tam rekoltenin düşük olduğu bir dönemde bir özel sektör İtalyandan açıklamada bulunuyor. Bu bir karalamadır. Bu yıl fındık fiyatları artacak, üreticilere çağrım beklesinler fiyatlar yükselecek" dedi.

Çelik, enflasyon konusunda, "komite yeniden oluşturuldu, üretimdeki arz açığının olmaması bizi birinci derecede ilgilendiren konudur. Biz bir karış toprağı dahi zayi etmeyecek şekilde çalışıyoruz" dedi.

Bakan Çelik, "üreten çiftçinin pazarlara arzında memnun olması gerektiğini, üreticinin kazanması gerekir ki memnun olsun" açıklamasında bulundu.

    Gıdanın tüketim içindeki payı yüzde 20

Meraların ıslahının önemini vurgulayan Çelik, "hayvancılığa daha verimli hale getirmemiz gerekiyor.14.6 milyon hektar mera alanımız var, bunu hayvancılık için kullanmamız gerekiyor" dedi.

Çelik, "26 ilde yoğun bir mera alanı var. Yüzde 52 si meraya dayalı yetiştirici alanı var. Çifçi ancak merayı ıslah etmesi, hayvancılık yapması koşuluyla bizim on yıllık teşvik sistemimizden yararlanacak." açıklamasında bulundu.

Gıdaya denetimleri konusunun önemini vurgulayan Çelik, "Piyasaya arzda kullanılan ilaç ve gübre konusunda bilgilendirme yapılmalı. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. "dedi.

    Türkiye'de 1,5 milyon ton gübre kullanılıyor.

Türkiye'de yoğun bir gübre kullanımı olduğunu ifade eden Çelik, "Kimyasal ilaçlarla ilgili bir komisyonu sürdürüyoruz." açıklamasında bulundu.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.