Ceyhan'da 47 milyon dolarlık petrol birikti

Ceyhan'da 47 milyon dolarlık petrol birikti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, basında, Ceyhan'daki Kuzey Irak petrolünden 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiği yönünde haberlerin doğru olmadığını söyledi.

A+A-

Yıldız, Kuzey Irak'tan Ceyhan'a akan petrolün 430 bin varile ulaştığını açıkladı. Ceyhan'da biriken petrolün değeri, varili 109 dolar olan Brent petrol baz alındığında 47 milyon dolara ulaştı.

BARZANİ İLE CUMA GÖRÜŞTÜ

Petrol Platformu Derneği Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile son olarak Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları toplantıda bir araya geldiklerini söyledi.

430 BİN VARİL BİRİKTİ

Bağdat ile Erbil arasında kurulan komitenin çalışmalarının devam ettiğinin belirtildiğini anlatan Yıldız, bu süreçte Ceyhan'da yaklaşık 430 bin varil Irak petrolü biriktiğini dile getirdi. Bu kaynağın uluslararası piyasalara açılıp açılmayacağının konuşulduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti:

BAĞDAT'IN BİLGİSİ OLMADAN ASLA

'Zaman zaman 90 milyon dolarlık satışın gerçekleştiğini basından öğreniyorum. Böyle bir şey şu anda söz konusu değil. Her zaman söylüyoruz. Bir satış gerçekleşecek olursa Bağdat'ın bundan bilgisinin olacağını ve dekontlarının kendilerine ulaştırılacağını, bu petrolün Türkiye'nin değil, Irak'ın petrolü olduğunu her zaman söylüyoruz. Bizim temennimiz, Erbil ve Bağdat, iki kardeş kendi aralarında anlaşsınlar ve buradan elde edilecek gelirin öncelikle Türk bankalarında olmak kaydıyla bloke edildikten sonra kendi hesaplarına aktarılsın.'

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.