Cep telefonuyla konuşmak için 20 yıldır tepeye çıkıyorlar

Cep telefonuyla konuşmak için 20 yıldır tepeye çıkıyorlar

GSM hatlarının çekmediği Niğde'nin Bor ilçesine bağlı Postallı köyü sakinleri, cep telefonlarıyla görüşme yapabilmek için yaklaşık 20 yıldır köye 1 kilometre uzaklıktaki tepeye çıkıyor.

A+A-

Niğde'nin Bor ilçesine bağlı Postallı köyünde GSM hatlarının çekmemesi nedeniyle büyük sıkıntı yaşayan vatandaşlar, cep telefonlarıyla görüşme yapabilmek için yaklaşık 20 yıldır köye 1 kilometre uzaklıktaki tepeye çıkmak zorunda kalıyor.

Köyde yaş ortalamasının 60 ve üzeri olduğunu belirten muhtar Doğan Yetiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 150 hanenin bulunduğu köyde kış aylarında nüfusun 500, yaz aylarında ise bin 500 civarında olduğunu söyledi.

Yetiş, vatandaşların cep telefonuyla konuşmak istediği zaman köye yaklaşık 1 kilometre mesafedeki tepeye çıkması gerektiğini belirterek, "Telefon konusunda çok mağduriyet yaşamaktayız. Türkiye'de iş yerleri hariç evlerde telefon kullanan yok ama burada 150 hanenin tamamında ev telefonu var. Hiç konuşmayan 25 lira ödüyor. Yaş ortalaması yüksek olduğu için sıkıntı yaşanıyor. Telefonun çektiği yere arabayla gitmek zorunda kalınıyor. Özel şirket olduğu için bir çare bulamadık." ifadelerini kullandı.

Vatandaşa ulaşabilmek için akşam olmasını bekliyor

Cep telefonun çekmemesinden dolayı en çok mağduriyeti kendisinin yaşadığını aktaran Doğan Yetiş, şunları kaydetti:

"Bir kişiyi bulabilmek için bir gün gezmem ya da akşamın olmasını beklemem gerekiyor. Akşam olacak da aradığın kişi evine gelecek, o zaman bulabileceksin."

Emekli memur Ömer Yetiş ise baz istasyonu kurulmasını istediklerini dile getirerek, "Bahçeye gittiğimde hastalandım, ne yapacağız? Ben şimdi buradan gideyim orada mı konuşayım? Hangi çağda yaşıyoruz? Telefonla konuşmak için dağın başına mı çıkacağız? Çevre köylerde çekiyor da burada neden çekmiyor?" ifadelerini kullandı.

Köy sakinlerinden 73 yaşındaki Durmuş Ali Bircan da cep telefonuyla konuşabilmek için tepelere çıkmak gerektiğini, ancak yaşlı olduğu için zorlandığını ifade etti.

Vatandaşlardan 60 yaşındaki Naciye Çevik ise cep telefonuyla konuşamadıkları için gençlerin köyde kalmak istemediklerini belirterek, "Çocuklarımın 3'ü İstanbul'da, biri Niğde'de, biri Mardin'de yaşıyor. Çocuklarımla rahat rahat görüşemiyoruz, köyün dışına çıkmak gerekiyor. Telefonlarımız çekmiyor. Ev telefonlarıyla da konuşunca faturalar yaklaşık 100 lira geliyor." diye konuştu.

 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.