Çelik ihracatı 2,3 milyar dolar oldu

Çelik ihracatı 2,3 milyar dolar oldu

Çelik mamulleri ihracatı, yılın ilk iki ayında miktar bazında 3,07 milyon ton, değer bazında ise 2,3 milyar dolar oldu.

A+A-

Çelik İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, 2014 yılı ilk iki ayında Türkiye'nin çelik ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 azalışla 2,3 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 4 düşüşle 3,07 milyon ton olarak gerçekleşti.

Çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde ise Türkiye'nin toplam çelik ihracatı miktar bazında 3,2 milyon ton, değer bazında ise 2,6 milyar dolara ulaştı.

Çelik sektörünün 2014 yılının ilk iki ayında en çok ihracat yaptığı üç ülke sırasıyla Irak, ABD ve Fas oldu. Fas yüzde 371 oranında miktar artışıyla dikkati çekti.
Bu dönemde yüzde 10,2 oranında artışla 1 milyon 370 bin tona ulaşan inşaat demiri ihracatı ürün grubunda ilk sırayı alırken, bu ürünü 305 bin tonla profil, 303 bin tonla boru ve 248 bin tonla yassı sıcak izledi.

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre 2014 yılı şubat ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında, miktarda yüzde 0,9 düşüşle 1,6 milyon ton, değerde yüzde 2,2 azalışla 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, açıklamada yer alan değerlendirmesinde, "Yılın ilk iki ayında miktarda ve değerde düşüşler yaşadık. Ancak bu düşüşlere neden olan sorunları ortadan kaldırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz ay ABD Ticaret Bakanlığı'nın yürüttüğü "Demir ve Alaşımsız Çelikten Filmaşin ve Çubuklar" ithalatı telafi edici vergi soruşturmasında ön karar devlet desteği almadığımız yönünde alındı. Muhtemel risklere karşı önlem oluşturulmuş durumdadır. Türk çelik sektörü ihracatının tüm zorluklara rağmen geçen yıla göre çok daha yüksek miktarlara ulaşacağına inancımız tamdır" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.