Çelik: 'Doğu Türkistan’daki baskı son bulmalı'

Çelik: 'Doğu Türkistan’daki baskı son bulmalı'

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı bakının asla kabul edilemeyeceğini belirterek, “İnsan hakları ihlaline göz yumulamaz.

A+A-

Doğu Türkistan’daki baskı son bulmalıdır. Bunun yanı sıra Doğu Türkistan’daki baskıya tepki gösteren bazı vatandaşlarımızın tepkilerini asla ülkemizde misafirimiz olan Çinli ziyaretçilere yöneltmemesi gerekir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı baskı asla kabul edilemeyeceğini ve insan hakları ihlaline göz yumulamayacağını söyledi.
Doğu Türkistan halkının barışçıl hayat tarzını ziyaretleri sırasında gördüklerini sözlerine ekleyen Çelik, “Ziyaret etme fırsatı bulduğumuz kardeş Doğu Türkistan halkının barışçı hayat tarzını görmüştük. ‘Tek Çin’ politikasına hepimiz saygılıyız. Ama bu Doğu Türkistan'da insan hakları ihlallerine mazeret olamaz. Doğu Türkistan'daki baskı son bulmalıdır. Bunun yanı sıra Doğu Türkistan'daki baskıya tepki gösteren bazı vatandaşlarımızın tepkilerini asla ülkemizde misafirimiz olan Çinli ziyaretçilere yönetememesi gerekir” dedi.
Çinli ziyaretçilerin misafir olduğunu ve Türkiye’de misafirperverlik ve saygıyla ağırlanacağını kaydeden Çelik, “Çin resmi makamlarına gösterilen tepki asla ve asla Çinli ziyaretçilere dönük bir tacizin mazereti olamaz. Al bayrak ve gök bayrak bir kalbin iki yarısıdır. Ve tam bugün başta Çin halkı olmak üzere her halka barışla, kardeşlikle, dostlukla selam verme günüdür. Doğu Türkistan asla yalnız değildir” diye konuştu. 

İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.