Çeçenistan Müftüsü: Hz. Muhammed’e hakaret eden Macron, dünyanın bir numaralı teröristi

Çeçenistan Müftüsü: Hz. Muhammed’e hakaret eden Macron, dünyanın bir numaralı teröristi

İslam dünyasında tepkiler giderek artıyor

Çeçenistan Müftüsü Salah Hacı Mejiyev, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Hz. Muhammed (asm) karikatürleri ile ilgili tutumuyla yeni insan kayıplarına yol açma riski barındıran, ‘İslam'a karşı kaybetmeye mahkum bir yürüyüş’ başlattığını belirtti.

Mejiyev’in Çeçenistan Müslümanları Ruhani Liderliği Instagram hesabında yayınlanan açıklamasında, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, insanların en büyüğü olan Hz. Muhammed'in karikatürlerini devlet binalarına yansıtma talimatını verdi. Bu sadece tüm ahlaki ve etik sınırların ötesine geçen sorumsuz bir eylem değil, aynı zamanda yeni insan kayıplarına yol açabilecek İslam'a ve tüm Müslüman topluluğuna iyi planlanmış bir saldırıdır” ifadelerine yer verildi.

Macron’un Hz. Muhammed’e ve ‘tüm dinlere’ hakaret ederek ‘dünyanın bir numaralı teröristi’ olduğunu belirten Mejiyev, “(Emmanuel Macron) siz hiçbir ahlaki ilkeleri ve değerleri olmayan insanlığın ve tüm Müslümanların düşmanısınız. etnik gruplar ve dinler arasındaki çekişmeyi kendi ellerinizle kışkırtıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Mejiyev, Fransız liderin ‘ne yaptığını çok iyi anlayan merhum profesörün kışkırtıcı eylemlerini’ kınamadığını, fakat ‘aklını kaçırmış olan bu kişiyi’ ulusal kahraman yaptığını vurguladı.

"Ölümler size az mı geldi? Düşüncesizce eylemlerinizle bu üzücü deneyime tekrar ve tekrar dönüyorsunuz” diyen Mejiyev, Macron’un başlattığı bu rotanın ‘Kötülük imparatorluğunun sonunun başlangıcı’ olduğunu sözlerine ekledi.

Mevlid arifesinde tüm İslam alemine karşı provokasyon

Rusya Müslümanları Ruhani Meclisi (DSMR) Başkanı Albir Krganov, "Fransa Cumhurbaşkanı'nın, Mevlid arifesinde, Hz. Muhammed (asm) karikatürlerinden vazgeçmeme kararı tüm İslam alemine karşı provokasyon. Biz bunu tam da böyle algılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Tüm İslam aleminin 'bu davranıştan dolayı öfkeli' olduğunu söyleyen Krganov, diğer dinlerin liderlerinin de Fransa’daki durumla ilgili endişelerini dile getirmesi gerektiğini ifade etti.

Müftü, "İnananların haklarını koruma ve suçlulara karşı mücadele politikasını izlemek yerine Macron seviyesindeki politikacılar, milyarlarca Müslümana hakaret kararları alıyor. Her bir inanç sahibi insan Hz. Muhammed karikatürlerini kınar, çünkü Peygamber’e olan sevgi imanımızın temelidir" ifadelerini kullandı.

Müslümanların, öğretmen katilini kınadığını, çünkü 'İslam'da insan öldürmenin yasak' olduğunu vurgulayan Krganov, "İmanlı Müslümanlar devletlerin müttefiki olabilir, zira suçlulara karşı olumsuz yaklaşıyorlar, çünkü suçlular geleneksel İslam değerlerine karşı çıkıyor" dedi.

Müftü, "Ben Fransa şehirlerinde oldum, saygın imamlarla görüştüm, hepsi yasalara saygıları olan Fransa yurt severleri. Ama Fransa hükümeti bu eylemleriyle, aşırılık yanlılarına karşı mücadelede devlete destek olabilecek imanlı Müslümanları da soğutuyor" diye konuştu.

Mezheplere saygıyla yaklaşılması durumunda, dinler arası ilişkilerin ahlak ve hukuk çerçevesi içerisinde tutulabileceğini kaydeden Krganov, "Rusya’daki dinler arası ilişkileri kurma deneyimini Fransız yetkililerle paylaşabiliriz" diye ekledi.

sputnik

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.