Çavuşoğlu: Tarih bilmeyenler 'Osmanlı'nın Yörüklere zulmettiğini' söylüyor

Çavuşoğlu: Tarih bilmeyenler 'Osmanlı'nın Yörüklere zulmettiğini' söylüyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bazı tarihi bilmeyenler ya da nifak sokmayı fitneyi çok sevenler bugün utanmadan çıkıp, 'Osmanlı'nın Yörüklere zulmettiğini' söylüyor. Tam tersi. Yörükler ne zaman vatan haini oldu da Osmanlı onlara zulmetti?" dedi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4. Uluslararası Antalya Yörük Festivali'nin açılış töreninde, Yörükler olarak tarihlerinden gurur duyduklarını belirterek, bu kültürü geleceğe taşıyıp yeni nesillere aşılamaktan mutlu olduklarını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, çocukluğunda develerle Alanya'dan çıkıp Toroslar'ın arkasındaki yaylara gittiklerini anlattı.

Dünyanın ve Türkiye'nin çok değiştiğine işaret eden Çavuşoğlu, "Türkiye olarak hedeflerimize ulaşma için her türlü fırsatları değerlendiriyoruz, hamleler yapıyoruz. Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızla Güney Kore'den geldik. Güney Kore bizden geri bir ülkeydi. Ama Kore bugün bizden ileride. Örneğin çip üretiminde Kore çok ileri noktada. Sayın Cumhurbaşkanımız Samsung firmasına Türkiye'de yatırım yapmalarını teklif etti, onlar da kabul etti. Yani teknoloji sizdeyse de başka yerdeyse de mutlaka geliştirmelisiniz." diye konuştu.

Türkiye'nin kendi teknolojisine sahip olarak yenilikleri yakalaması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu hedef olan muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine ülkeyi çıkartmak için her türlü yeniliği değerlendirmeliyiz." ifadesini kullandı.

Osmanlı'nın Yörüklere zulmettiği iddiası

Örf, adet ve gelenekleri yaşatmak gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Ecdadımızdan utanmayacağız, gurur duyacağız. Ama tarihi de iyi bileceğiz. Bazı tarihi bilmeyenler ya da nifak sokmayı fitneyi çok sevenler bugün utanmadan çıkıp, 'Osmanlı'nın Yörüklere zulmettiğini' söylüyor. Tam tersi. Yörükler ne zaman vatan haini oldu da Osmanlı onlara zulmetti? Yörükler Selçuklu'nun da Osmanlı'nın da Türkiye Cumhuriyeti'nin de kurucusudur. Yörüklere zulmetmeyi bir kenara bırakın ecdadımız en hassas yerlere Yörükleri yerleştirmiştir, canını teslim etmiştir."

Tarihte Yörüklerin her zaman el üstünde tutulduğunu anlatan Çavuşoğlu, herkesin kültürüne siyasi görüşüne, yaşamına saygıları olduğunu, herkesin de kendi kültürlerine saygı göstermesini beklediklerini bildirdi.

"Yörük kültürüne sahip çıkıyoruz"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Yörük kültürünün gelişmesi için ellerinden gelen desteği verdiklerini, binlerce yıllık Yörük kültürüne sahip çıktıklarını belirterek, bu kutlu yürüyüşün sonsuza kadar devam edeceğine inandığını ifade etti.

Büyük medeniyetler kuran Türk milletine bedel ödetme gayretinde olanların, karşısında kenetlenmiş bir milleti bulmayı hazmedemediğini aktaran Türel, Yörüklüğün bu milli şuurun hissedildiği önemli bir kültür olduğunu kaydetti.

Programa katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı da Yörüklerin tarihiyle ilgili katılımcılara bilgi verdi.

4. Uluslararası Antalya Yörük Festivali

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Yörük Kültür ve Dayanışma Derneği'nce bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Yörük Festivali, göç duası ve temsili Yörük göçüyle başladı.

Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayan ve deve kervanının da yer aldığı temsili göç, renkli görüntülere sahne oldu. Vatandaşların ve turistlerin meraklı bakışları altında yol alan temsili göç, Karaalioğlu Parkı'nda sona erdi.

Parkın meydanında kurulan sahnede değişik bölgelere ait halk oyunu gösterileri sunuldu.

"Türkiye'nin nasıl değiştiğinin görülmesi gerekiyor"

Çavuşoğlu, Antalya'nın Alanya ilçesinde Sosyal Güvenlik Kurumunun açılış töreninde, Türkiye'nin nasıl değiştiğinin görülmesi ve kısır döngülerden kurtulması gerektiğini ifade etti. 

Dünyada 10 mega projenin 6'sının Türkiye'de gerçekleştiğini dile getiren Çavuşoğlu, 2023 hedeflerini söylerken boş laf yapmadıklarını, projeyi ortaya koyarak Türkiye'yi hedeflerine ulaştırdıklarını bildirdi.

Herkesin Türkiye'ye projelere katılmak ve finansman getirmek için yarıştığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Çünkü Türkiye'de istikrar ve güven var. İnşallah önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yeni sistemle Türkiye daha güçlü ve istikrarlı olacak. Sistem sadece şahıslara bağlı kalmayacak. Hepimiz faniyiz, geliriz geçeriz. Sistem ve devlet güçlü olacak ama millet için var olan devlet güçlü olacak. Millete hizmet eden ve hizmetkar olan devlet güçlü olacak." diye konuştu.

"Elektronik oy verme sistemine gitmek gerekiyor"

Yeni seçimde sandığa gidemeyen vatandaşlara geçmişteki eziyetlerin yaşatılmayacağına değinen Çavuşoğlu, ileriki seçimlerde elektronik oy verme sistemine gitmeleri gerektiğini bildirdi. 

Özellikle yurt dışındaki vatandaşların oy vermekte zorluk çektiğini belirten Çavuşoğlu, "Dünya ve Türkiye değişiyor. Bizim de ayak uydurmamız ve güvenli bir ortamda herkesin oyunu kullanması lazım." dedi.

Devletin her daim halkının yanında olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, dünya mazlumlarının da yanlarında olduklarını ifade etti. 

Çavuşoğlu, vatandaşın yanında olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Sadece Türkiye'de değil, dünyanın her yerinde TİKA, THY, Kızılay ile dünyanın her yerinde bizden yardım bekleyen insanlara, ülkelere ilk yardımı biz ulaştırıyoruz. Güçlü devlet böyle olur. Çok silah üretmek, nükleer silahla itibar kazanılmaz. Sizin yumuşak gücünüz yoksa bu gücünüzü yardım, şefkatle sunmazsanız size saygı duyulmaz. Biz bunu yapıyoruz. O yüzden dünyada insani yardımda birinci sırada Türkiye'dir, Türk milletidir, açık ara öndeyiz. Bu ecdadımızın bıraktığı mirastır." 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.