Cari açık enerji tasarrufuyla kapatılabilir

Cari açık enerji tasarrufuyla kapatılabilir

Enerji, insanlığın temel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve hayat standartlarının yükselmesinde birinci derecede bir gereksinim olarak karşımıza çıkıyor.

A+A-

Ancak ne yazık ki enerji kaynakları sonsuz değil. Türkiye’deki hızlı ekonomik büyüme, sanayileşme ve paralelinde artan nüfus, enerji kullanımı miktarını her geçen gün biraz daha artırıyor. Türkiye’deki enerji kaynakları yeterli olmadığı için kullandığımız enerjinin yaklaşık yüzde 75’i ithal ediliyor. Bilinçsizce tükettiğimiz enerji miktarının bu denli fazla olması ise ülke ekonomisini ve aile bütçelerini olumsuz etkiliyor. ÇBS İzoguard Satış Pazarlama Müdürü Hakan Yılmaz, enerji tasarrufunun cari açığın kapatılmasında faydalı olacağını söyledi.

Ülkemizde yalıtım bilinci, tam olarak istenilen noktada ve Avrupa standartlarında olmasa da, son yıllarda oldukça önemli bir yol kat etti. Buna rağmen ısı yalıtımı ve mantolama dediğimizde aklımıza ilk olarak kış ve soğuk havalar geliyor. Toplumda yerleşmiş olan bu görüşün aksine izolasyon sistemi, sadece kış aylarında soğuktan korunmak için değil, yaz aylarında sıcak havalardan etkilenmemek için de büyük önem taşıyor. Enerji tüketiminin yüzde 55’ini konut ve işyerleri oluşturuyor ve tüketilen bu enerjinin yüzde 70’i ısıtma ve soğutma için kullanılıyor. Geçtiğimiz günlerde T.C. Merkez Bankası cari açık rakamlarını kamuoyuna açıkladı. Türkiye’nin Kasım 2013’te cari işlemler açığı 3 milyar 935 milyon dolar iken, Ocak 2014’te açıklanan yıllık bazda cari işlemler açığı ise 60 milyar 838 milyon dolar oldu. Cari açıkta en fazla payı ‘enerji sektörü’ aldı.

Ülkemizdeki mevcut bina stoklarında enerjiye duyulan ihtiyacın toplam enerjinin yüzde 70’ine denk geldiğini söyleyen ÇBS İzoguard Satış Pazarlama Müdürü Hakan Yılmaz, bu oranın yaklaşık yüzde 55’i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanıldığını söyledi. Avrupa Birliği’nde ise ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılan enerji oranının yüzde 30 olduğunu ifade eden Yılmaz, “Ülkemizdeki mevcut bina stoku yaklaşık 18 milyon iken, bu rakamın sadece yüzde 15’i ısı yalıtımlı binalar. Türkiye’deki mevcut bina stoku tamamen ısı yalıtımı yapıldığı takdirde yılda 9 milyar dolar kazanç elde edilebilecek ve enerjideki ithalat bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla cari açığın kapanmasına da fayda sağlayacaktır.” dedi. Yılmaz ayrıca, yapılan araştırmalarda bina sektöründe yüzde 50, sanayi sektöründe yüzde 20 ve ulaşım sektöründe yüzde 15 enerji tasarrufu potansiyelinin mevcut olduğuna vurgu yaptı.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.