Cari açığımıza elektrikli çözüm

Cari açığımıza elektrikli çözüm

Türkiye'de cari açığın düşürülmesine yönelik çalışmalar sürerken, kamunun strateji başkanları kamu kurum ve kuruluşlarının 2014 yılında yaklaşık 5 milyar lirayı bulması beklenen akaryakıt harcamasını önleyecek adımın elektrikli otomobil olduğuna işaret ed

A+A-

Cahit Saraçoğlu'nun haberi:

Türkiye'de siyasi çalkantılar çıkarmak isteyen kesimler için her zaman fırsat olan dışa bağımlı ekonomimizin kanayan yarası cari açığı düşürecek bir formül üzerinde çalışan strateji başkanları, elektrikli otomobil üretiminin zaman geçirilmeden uygulamaya konulması gerektiğine işaret ediyor.

ACİLEN BAŞLATILMALI

Yıllık 50 milyar doları enerjiden oluşan cari açığa yönelik tedbir konusunda elektrikli otomobilin tek çare olduğuna işaret eden strateji başkanları ilk başlarda motor, pil ve nanoteknoloji ile kaporta üretimi fabrikalarında devletin yüzde 50 ve üzerinde payının olduğu özel sektör ortaklığı ile kurulabilmesi üzerinde durdukları ortaya çıktı. Strateji başkanları, 'Böylece Türkiye'de ilk kez bir sektörün ve teknolojinin geliştirilmesinin yolu açılacak. Büyüme sağlanacak ve istihdamın oluşturulacak' tespiti yaptılar.

ÖZELLEŞTİRME PLANI

Türkiye'nin elektrikli otomobil üretimine girerek, bir marka oluşturması için elektrikli otomobil üretiminin fırsat olduğunu kaydeden strateji başkanlarının çalışmalarında devletin 10 yıl sonra özelleştirilmesi şartı kaydıyla yüzde 50 ve üzeri pay koyduğu, özel sektöründe ortaklığı ile 3 fabrika kurulması bulunuyor. Motor, pil ve nanoteknoloji ile üretimi yapılacak kaporta fabrikası ile cari açığı tetikleyen petrolden kurtuluşun ilk adımının atılacağı vurgulanıyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.