Çalışanlar tatilde de işlerinden kopamıyor

Çalışanlar tatilde de işlerinden kopamıyor

Mobil telefon ve internet kullanımı çalışma şekli ve zamanını da değiştiriyor.

A+A-

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Randstad’ın iş dünyası eğilimleri araştırması, dünyada çalışanların yarısının tatilde de iş hayatından koparmadığını ortaya koyuyor.

Avrupa, Asya Pasifik ve Amerika kıtalarının da dâhil olduğu araştırmada çalışanlara tatildeyken işlerinden ne kadar uzak kalabildikleri soruldu. Soruya cevap verenlerin yüzde 47’si tatile çıktıklarında işte neler olup bittiğinden cep telefonları ve tabletleri ile haberdar olduğu cevabını verdi.

Çalışanların yüzde 30’u işverenlerinin tatil sürecinde kendilerine erişim beklentisi olduğunu, mobil aygıtlarından gelişmeleri takip ettiğini dile getirdi. 24 yaş ve altı genç çalışanların yüzde 37’si 7 gün 24 saat işverenlerinin kendilerine erişim hissi ile tatilde işle ilgili gelişmeleri takip ettiğini aktarırken, aynı yaş aralığından çalışanların yüzde 55’inin gün içerisinde cep telefonlarından ya da tabletlerinden tüm bilgilendirmeleri izlediği ortaya çıktı. Türkiye’nin de dahil olduğu araştırmada, orta yaş aralığında olan çalışanların yüzde 71’i tatilleri sırasında kolayca işle bağlarını kestiklerine işaret etti.

İş dünyası için mobil internet ve akıllı cihazların ihtiyaç listesinde son yıllarda ilk sırada yer aldığını belirten Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, işverenden çalışana mobilitenin kişilerin çalışma şeklinde ve şirket içi iletişime önemli değişimler getirdiğini belirtti. Bu değişimle iş yapma biçimlerini mobiliteye ayak uyduran şirketlerin tüm avantajlardan faydalandığını vurgulayan Yaka, “Yapılan araştırmalar mobil internet ve akıllı cihaz kullanımının bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 40’a kadar arttığını işaret ediyor. Günlük hayat ve iş hayatını iç içe geçiren, birleştiren mobilite kavramı özellikle genç çalışanların vazgeçilmezi. Zaman ve mekan bağımsız olarak şirketteki gelişmeleri tatildeyken bile akıllı cihazları üzerinden takip eden yeni jenerasyon bunu bir iş yükü olarak değil, bir rutin olarak değerlendiriyor.” açıklamasını yaptı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.