Çalışan anneye 4 bin 521 TL

Çalışan anneye 4 bin 521 TL

Anne olanlar; devletten doğum yardımı, süt parası, geçici iş göremezlik ödeneği olmak üzere 3 kalemde destek alıyor. Tek çocuk için en az 4 bin 521 TL ödeme yapılıyor.

A+A-

Doğum yapanlar ya da anne olmaya hazırlananlar dikkat! Devlet, doğum yapan annelere karşılıksız yardım yapıyor. Bu yardım tek çocuk için en az 4 bin 521 lirayı buluyor. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında hayata geçirilen uygulama ile, anne olanlara doğum yardımı ödemesi yapılıyor. Buna göre; tüm annelere ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Doğum yapan kadınlara doğum yardımının yanı sıra, 'emzirme ödeneği' ya da 'süt parası' adıyla ayrıca bir ödeme daha yapılıyor.

RAPORA GÖRE PARA

Süt parası bu yıl '122 lira' olarak uygulanıyor. Anne olanlara sağlanan imkanlar, doğum yardımı ve süt parası ile de sınırlı değil. Doğum yapanlara geçici iş göremezlik ödeneği de (rapor parası) veriliyor. Kadınlara, doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün (çoğul gebelikte 18 hafta) izin veriliyor. Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az '90 gün sigorta primi' ödenmiş olması şartını karşılayan kadınlar geçici iş göremezlik ödeneği alabiliyor. Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu yıl 16 hafta izin kullanan sigortalı kadına, 4 bin 99 lira iş göremezlik ödeneği veriliyor. Bu ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Doğum yardımı, süt parası, geçici iş ödeneği olarak asgari ücretli bir anneye 4 bin 521 lira ödeniyor.

Anneler yeni Asgari ücretli için: doğumlarında hiçbir şart aranmadan en az 300 lira para alıyor. Buna iş görmezlik ödeneği ve süt parası da ekleniyor.

TAKVİM

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum