Büyük Patlama'dan bu yana tespit edilen en büyük 'patlama'

Büyük Patlama'dan bu yana tespit edilen en büyük 'patlama'

Kudret-i İlahi'ye sınır çizenler, yeni keşiflerle bilgilerini güncellemek zorunda kalıyor

A+A-

Uzay araştırmacıları, bugüne kadar kaydedilen en büyük kara delik çarpışmasını tespit etti. Çalışmaya katılan California Teknoloji Enstitüsü'nden fizikçi Alan Weinstein, "Büyük Patlama'dan bu yana insanlık tarafından gözlemlenen en büyük patlama" açıklamasını yaptı.

Bugüne kadar tespit edilebilen kara delikler iki ana kategoride sınıflandırılıyor. Birincisi, ömrünün sonuna gelen yıldızların kendi içine çökerek oluşturduğu yıldız kaynaklı kara delikler. İkincisi ise Güneş'in milyonlarca veya milyarlarca kat kütlesine sahip ve galaksilerin merkezinde bulunan dev kara delikler.

Astronomlar, yıldızsal kara deliklerin kütlesinin Güneş'in kütlesinden en fazla 70 kat kadar büyük olabileceğini düşünüyordu.

Ancak çarşamba günü Physical Review Letters dergisinde yayımlanan yeni veriler, bu hipotezi çürütebilecek sonuçlar ortaya çıkardı. Raporda, yaklaşık 17 milyar ışık yılı uzaklıkta birleştiği tespit edilen ve biri Güneş'in 66 katı, diğeri 85 katı olan iki kara delik yer aldı.

İki kara deliğin çarpışması sonucunda ortaya Güneş'in 8 katı büyüklüğünde kütle, dev yerçekimsel dalga enerjisi olarak etrafa yayıldı. Bu dalgalar, uzaklık nedeniyle geçtiğimiz yıl Dünya'ya ulaşarak LIGO and Virgo isimli detektörler tarafından tespit edildi.

Sonuçta ortaya Güneş'in 142 katı büyüklüğünde "orta boyutlu" yeni bir kara delik çıktı.

Daha önce de "orta boyutlu" olduğu düşünülen kara deliklere dair gözlemlerde bulunulmuştu. Ancak bilim insanları ilk defa bu boyutta bir kara deliğin varlığına ve oluşumuna dair net bulgular elde etti.

Diğer yandan genellikle galaksilerin merkezinde bulunan dev kara deliklerin nasıl oluştuğuna yönelik soru işaretleri ise varlığını koruyor. Bazı uzmanlara göre kara deliklerin birleşerek devasa boyutlara ulaşması mümkün olsa da, diğerleri dev kara deliklerin Büyük Patlama ile oluştuğu görüşünde.

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.