Bursa'nın meyveleri Hindistan pazarında

Bursa'nın meyveleri Hindistan pazarında

Yılın ilk çeyreğinde Bursa'dan gerçekleştirilen meyve sebze mamulleri dış satımında, geçen senenin aynı aylarına kıyasla yüzde 0,65 düşüş kaydedildi.

A+A-

Sektörün ihracatındaki gerilemeye rağmen en fazla büyüme, yüzde 2 bin 222'lik artışla Hindistan pazarında yaşandı.
 
Türkiye'de tarıma dayalı sanayinin önemli merkezlerinden Bursa'dan yılın ilk çeyreğinde yapılan meyve sebze mamulleri ihracatı, yüzde 0,65'lik düşüşle 42 milyon 610 bin dolara gerilerken en hızlı büyüyen pazar, yüzde 2 bin 222 artış kaydedilen Hindistan oldu. Bu dönemde ilin meyve sebze mamulleri dış satımının yüzde 11'lik artışla 4 milyon 897 bin dolara ulaştığı Almanya pazarı ise ihracattan yüzde 11,49 pay alıp zirveye yerleşti. Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği verilerinden derlediği bilgilere göre, 2013 yılının ocak-mart aylarında 42 milyon 891 bin dolar olan meyve sebze mamulleri ihracatı, bu senenin aynı döneminde yüzde 0,65 düşüşle 42 milyon 610 bin dolara geriledi. Sektörün dış satımındaki bu azalış, İngiltere'ye yüzde 4, Suudi Arabistan'a yüzde 20, Hollanda'ya yüzde 47, İtalya'ya yüzde 4, Japonya'ya yüzde 30, Fransa'ya yüzde 8, ABD'ye yüzde 27, Rusya'ya yüzde 14, Yunanistan'a yüzde 39'u bulan ihracat kayıplarından kaynaklandı.

ALMANYA PAZARI ZİRVEDE

Geçen yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 415 bin dolar ihracat yapılan Almanya pazarından, bu senenin aynı döneminde yüzde 11'lik artışla 4 milyon 897 bin dolar döviz girdisi sağlandı. Almanya, Bursa'nın ocak-mart dönemindeki toplam meyve-sebze mamulleri ihracatından aldığı yüzde 11,49 payla ilk sıraya yerleşti. Bu dönemde en dikkat çekici büyüme ise Hindistan pazarında yaşandı. Sektör, bu ülkeye geçen sene ocak-mart döneminde sadece 30 bin dolar seviyesindeki ihracatını yüzde 2 bin 222'lik rekor artışla 700 bin dolara taşıdı. Hindistan, Bursa'nın meyve-sebze mamulleri ihracatından yüzde 1,64 pay aldı. Sektör, yılın ilk çeyreğinde 67 ülke ve özerk bölge ile 4 serbest bölgeye dış satım gerçekleştirdi. Bursa'da salça, dondurulmuş gıda, konserve ve meyve suyu üreten çok sayıda fabrika faaliyet gösteriyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.