Bursa'daki nostaljik bakkalda 70'lerin ürünleri var

Bursa'daki nostaljik bakkalda 70'lerin ürünleri var

Bursalı koleksiyoncu Aziz Alçiçek, 40 yıl önce bakkallarda satılan ürünleri toplayıp dükkanında sergiliyor. 1970-1980 yılları arasında satılan bakkaliye ürünlerini Anadolu kasabalarını gzerek toplayan Aziz Alçiçek, isteyenlere bu ürünleri satıyor.

Koleksiyoncu Aziz Alçiçek, Anadolu’yu gezip kapanan eski dükkanlardaki ürünleri toplayıp bakkal koleksiyonu oluşturdu. 1970-80 yıllarında satılan bakkaliye mallarının birçoğu şimdi antikacı dükkanının raflarını süslüyor. Çocukluğunun ve gençliğinin bakkal dükkanlarını özleyen vatandaşlar, Alçiçek’in antika bakkalını ziyaret ediyor. Bakkal dükkanının raflarında gazoz, çiklet, şampuan, temizlik ürünleri ve o dönem bakkal raflarında ne varsa hepsini bulmak mümkün. Topladığı ürünleri antikacı dükkanında yaptırdığı raflarda teşhir eden Aziz Alçiçek, isteyene bu ürünleri toplu halde satmayı düşünüyor.


Aziz Alçiçek'in raflarında 40 yıl öncesi bakkallarda ne satılırsa hepsi var
Anadolu'daki kasabaları gezerek topladı

Koleksiyonun kendisi için çok mühim olduğunu ifade eden Aziz Alçiçek, “Burada 1970, 1980 ve 1990 yıllarında dükkanlarda satılan ürünleri bulmak mümkün. Eski bakkalları özleyen vatandaşlar buraya gelip geziyor. Kendilerini çocukluğundaki bakkal ortamında hissedip özlem gideriyorlar. O dönem bakkallarda satılan ürünlerin çoğu yerli ürünlerdi. Ben biraz da yerli ürün satımına dikkat çekmek istedim. Ben bu koleksiyonu Anadolu’daki kasabaları gezip kapanmış ve içinde eski ürünler bulunan bakkallardaki malları alarak oluşturdum. 40 yıl öncesi bakkallarda ne satılırsa hepsi var. Bu koleksiyonumu tek tek değil de tamamını almak isteyen olursa satarım. Elimdeki koleksiyon çok önemli. Koleksiyonumda sadece 110 çeşit gazoz var” dedi.

İHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.