Bursa'daki ileri teknoloji lisesine 60 öğrenci alınacak

Bursa'daki ileri teknoloji lisesine 60 öğrenci alınacak

MEB'in Bursa'da açtığı Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mikromekanik eğitimi verecek.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamında merkezi sınav puanıyla ileri teknolojinin kullanıldığı mikromekanik alanında eğitim verecek Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 60 öğrenci yerleştirilecek.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Bakanlık olarak sektörün ihtiyaç ve taleplerini dikkate alarak mesleki ve teknik eğitim verilen alanları yeniden yapılandırdıklarını söyledi.

Özer, bu kapsamda uzay-havacılıktan biyoteknolojiye ve otomotivden saatçilik sektörüne kadar geniş bir alanda istihdam imkanı bulunan mikromekanik dalında da eğitim verebilmek için Tüm Saatçi İşadamları Derneği (TÜSAD) ile önemli bir adım attıklarını söyledi. 

"60 öğrenci alacağız"

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile TÜSAD arasında mikromekanik alanında eğitim vermek üzere "Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği" protokolü imzalandığını belirten Özer, şöyle konuştu:

"İş birliği protokolü kapsamında mikromekanik alanındaki ilk eğitimi, pilot uygulama olarak 150 yıllık Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde başlatıyoruz. Bu lisede makine teknolojisi alanı altında mikromekanik dalını açtık. Mikromekaniğin mesleki eğitim düzeyinde müfredatı yoğun çalışmalar sonucu sektörle iş birliği içerisinde oluşturuldu ve ilgili alanın çerçeve öğretim programı da güncellendi. Hazırlıklarımız tamamlandı. Merkezi sınav puanı ile 60 öğrenci alacağız." 

"Mikromekanik teknolojisinin Türkiye için önemi büyük"

TÜSAD Başkanı Hayrettin Akpınar da açılacak mikromekanik alanının Türkiye için öneminin büyük olduğunu söyledi.

Yaklaşık 50 yıldır bu alanda eğitim verilmesi için büyük bir beklenti olduğunu anlatan Akpınar, yeni dönemde bu eğitimlerin verilmeye başlanmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Dernek olarak okuldaki laboratuvarları ve atölyeleri kuracaklarını, öğretmenlerin iş başı ve hizmet içi eğitimlerini üstleneceklerini anlatan Akpınar, "Alan öğrencilerinde beceri eğitimleri ve stajları üretim tesislerinde gerçekleştirilecek. Mezuniyetleri sonrasında öğrencilerimizin TÜSAD üyesi işletmelerde yüzde 100 istihdamları sağlanacak. Ayrıca protokol kapsamında bu alanda eğitim alan başarılı öğrencilere TÜSAD tarafından burs desteği sağlanacak" dedi.

TÜSAD Başkanı Akpınar, öğrencileri yurt dışındaki mikromekanik okullarında eğitim ve staj için göndereceklerini de belirtti.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.