Bursa kestane balı Arap turistlerin gözdesi

Bursa kestane balı Arap turistlerin gözdesi

Bursa’da, Uludağ eteklerinde üretilen organik kestane balına Arap turistler büyük rağbet gösteriyor.

Türkiye genelinde ender bitkilerin yoğun olduğu Uludağ’da üretilen organik kestane balının şöhreti Arap ülkelerine kadar yayıldı. Yaz aylarının vazgeçilmez mekanlarından olan Kestel’in Saitabat şelalesine gelen Araplar, yol üzerinde organik bal üretimi yapan Bal Çiftliği'ne uğramadan geçmiyor. 20 yıldan beri aynı bölgede çalıştıklarını ifade eden Şakir Aytekin, arıcılığın baba mesleği olduğunu ifade etti.
Organik bala Türk turistlerin yanı sıra Arap turistlerin de rağbet gösterdiğini ifade eden Aytekin, “Ürettiğimiz bal organik olduğu için her bölgeden insan geliyor. Şu anda burada kestane ve ıhlamur balı üretiyoruz. Ballarımızın içerisinde hiçbir katkı maddesi yok. Arap Turistler kestane balına yoğun ilgi gösteriyor. Ballarımızı kilosu 30 liradan satıyoruz. Bizim ürettiğimiz bal, mide ağrısından baş ağrısına, B vitaminine kadar bir çok derde deva oluyor” diye konuştu.

HER YERDE ARAP İMZASI

Aytekin, “Kovanların üzerine Araplar imzalarını atıyor. Bir daha geldiklerinde imzalarını görünce hem mutlu oluyorlar, hem de aldıkları yeri kaybetmemek için böyle bir şey yapıyorlar” dedi.
Müşterilerin isteklerine göre kavanoz ve petek şeklinde satış yaptıklarını ifade eden Aytekin, arı sütü isteyen kişilere de organik arı sütlerinden verdiklerini açıkladı. 

IHA

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.