1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bursa bıçakçılıkta dünya markası olacak
Bursa bıçakçılıkta dünya markası olacak

Bursa bıçakçılıkta dünya markası olacak

Bursa'da düzenlenen '4. Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması' ödülleri sahiplerini buldu.

A+A-
Bursa'da bıçakçılığın önemli bir sanat olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, 'Bursa bıçakçılıkta da dünya markası olacak' dedi.
 
Bursa bıçağının yeniden dünyaya nam salması için Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen 'Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa Bıçakçılar Derneği işbirliğiyle Bursa bıçağının yeniden dünya gündemine gelmesi hedefiyle düzenlenen 'Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması'nın ödül töreni Tayyare Kültür Merkezi'nde yapıldı. Tören, bıçak sanatının ustalarının heyecanına sahne oldu. Bursa'da bıçakçılığın 700 yıllık tarihinin olduğunu söyleyen Başkan Altepe, 'Bursa'da bıçakçılık bugün hala usta - çırak geleneği ile serüvenini sürdüren nadir el sanatlarındandır. Bursa bıçakçılığın da merkezidir.' dedi.
 
'BIÇAKÇILIK BURSA'DA ÖNEMLİ'
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bıçakçılığın Bursa'daki önemine vurgu yaparak, 'Sanatkarlar şehri Bursa'ya yakışan bir yarışmayı daha düzenlemekten dolayı onur duyuyoruz. Bursa'nın en önemli el sanatlarından bıçakçılığın yaşatılması, tanıtılması ve geliştirilerek ayakta durması için Bursa olarak gereken özeni göstermeliyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak bu düşünceyle kültür ve medeniyet şehri, yaşayan tarih başkenti Bursa'da bıçakçılığın yaşatılması konusunda kararlı adımlar atıyoruz. Her alanda örnek olan Bursa, bıçakçılıkta da dünya markası olacak' diye konuştu.
 
'BAŞKAN ARKAMIZDA'
 
Bursa Bıçakçılar Derneği Başkanı Mülazım Gülşen de, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, 'Bursa bıçakları el sanatının, dünyada önemli yerlere geleceğine inanıyoruz. Başkanımız arkamızda. Her geçen gün bıçak ustalarımızın da daha özgün çalışmalar yapacağına inanıyorum' dedi.
 
SERGİ EYLÜLE KADAR AÇIK
 
Konuşmaların ardından bıçak sanatına gönül veren Mustafa Güler, Fethi Adliğ, Necati Zorluoğlu, Sezai Gündoğdu, Yunus Özkaynak, Mülazım Gülşen, Metin Altepe, Yusuf Karagülmez ve Nazmi Türkileri'ye 'ustalara saygı' plaketleri verildi. Başkan Altepe, daha sonra yarışmaya katılan eserlerin yer aldığı bıçak sergisini gezdi. '4. Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması'na katılan bıçaklar, Tayyare Kültür Merkezi Sami Güner Sanat Galerisi'nde eylül ayına kadar görülebilecek.
 
6 KATEGORİDE YARIŞTILAR
 
'4. Bursa Bıçak Tasarım Yarışması'na katılan eserler, mutfak ve kasap bıçağı, kılıç, hançer ve av bıçağı, çakı, testere ve döner-pastırma-börek bıçağı setleri olarak 6 kategoride değerlendirildi. 99 sanatkarın 235 ürünle başvuruda bulunduğu yarışmada, her kategoride birincilere 7 bin TL, ikincilere 5 bin TL ve üçüncülere 3 bin TL ve mansiyon alanlara 1500 TL olmak üzere toplam 100 bin TL ödül verildi. Gülşen, Başkan Altepe'ye bıçaktan oluşan bir tablo hediye etti.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.