Bulgaristan, Türkiye Sınırına Tel Örgü Çekiyor

Bulgaristan, Türkiye Sınırına Tel Örgü Çekiyor

Bulgaristan, Kapıkule ile Hamzabeyli gümrük kapıları arasında kalan sınır bölgesine tel örgü çekmeye hazırlanıyor.

A+A-

Bulgaristan, Türkiye tarafından gelen kaçak göçmenleri önlemek amacıyla Kapıkule ile Hamzabeyli gümrük kapıları arasında kalan sınır bölgesine tel örgü çekmeye hazırlanıyor. 274 kilometrelik ortak kara sınırının 33 kilometrelik bölümüne çekilmesi planlanan tel örgü çekme çalışmalarının, Pazartesi günü başlaması bekleniyor.

Bulgaristan, Türkiye sınırına yönelen ve buradan Avrupa'ya geçmeye çalışan mültecilere Bulgaristan tarafına tel örgü çekerek 'dur' diyecek. Resmi verilere göre şu ana kadar Bulgaristan tarafına yasa dışı yollardan ortalama bin kadar kaçak mültecinin giriş yaptığı ve Bulgaristan ekonomisine sıkıntı oluşturduğu bildirildi.

Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımcısı Vasıl Marınov, çekilmesi planlanan tel örgünün, 274 kilometrelik ortak kara sınırının 33 kilometrelik bölümüne çekileceğini söyledi. Tel örgünün amacının iki ülke sınırının daha güvenli hale gelmesini sağlamak olduğunu belirten Marınov, "Ülkemize gelenleri kontrol altında tutmamız için, bu bölgede mutlak surette bu tel örgüye ihtiyaç var. Ülkemize silah ve benzeri şeylerin geçmesine imkan vermemek amacıyla bunu yapıyoruz. Bu Ab'nin dış sınırı sayılır. Söz konusu tel örgü Elhova bölgesini kapsıyor ve denetimi çok zor olan bir bölge. Kaçakların yüzde 85'i bu bölgeyi tercih ediyor. Orası ormanlık bir bölge ve ayrıca Türk tarafındaki alt yapı çok güzel ve ulaşım o bölgeden çok kolay. Bu insan kaçakçıları da bu kişileri buradan geçiriyorlar. Pratikte biz onları bizim bölgemize girdiklerinde görebiliyoruz, o alanı göremiyoruz. Bu kişilerin ülkemize girmelerini engellemek çok zor. Biz de bu amaçla tel örgü çekiyoruz. Sınırın 33 kilometrelik bölümüne bu tel örgüyü çekiyoruz. Diğer bölgeler teknik olarak Termal kameralarla gözetleniyor. Biz Termal kameraların görmediği zor olan sık ormanlık alanlara kesitler halinde tel örgüyü çekiyoruz" şeklinde konuştu.

Marinov, çalışmaların başladığını, tel örgünün 3 etapta tamamlanacağını belirterek birinci etabın hazır olduğunu, ilk olarak yol açma çalışmalarının yapılarak alan tesviyesinin gerçekleştirildiğini belirtti. Çalışmalar kapsamında 3 metre yüksekliğinde olacak tel örgü inşasının 3 ay içinde tamamlanması hedeflenirken, Lesova-Hamzabeyli sınır kapısı ile Kapitan Andreov-Kapıkule sınır kapısına doğru çekileceği bildirildi.

Göçmenlerin sınır hattında zayıf bölge olarak gördükleri Kapıkule ve Hamzabeyli arasındaki hatta yönelerek, geçişlerini buradan yaptıkları biliniyor. Kaçakların Edirne Lalapaşa ilçesi Büyükismailçe ve Suakacağı köyü yakınlarında yürüyerek, Termal kameraların olmadığı bölgelerden geçiş yaptıkları tahmin ediliyor.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.