Bulgaristan, bir örnek olabilir

Bulgaristan, bir örnek olabilir

İngiltere Başbakanı Cameron: "Bulgaristan, Schengen dış sınırının başarılı bir şekilde korunması konusunda herkes için bir örnek olabilir"

A+A-

Bulgaristan'a ziyarette bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron, Schengen dış sınırının başarılı bir şekilde korunması konusunda Bulgaristan'ın herkes için bir örnek olabileceğini söyledi.

Cameron, Sofya ziyaretin ikinci gününde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile birlikte önce Burgaz şehrine, daha sonra Türkiye sınırındaki Lesovo Gümrük Kapısı bölgesine giderek burada incelemelerde bulundu.

Cameron, Türkiye'den gelen kaçak sığınmacı akınının durdurulmasına yönelik olarak Bulgaristan'ın çalışmalarını takdir ettiğini ifade ederek, "Bulgaristan, Schengen dış sınırının başarılı bir şekilde korunması konusunda herkes için bir örnek olabilir" diye konuştu.

Avrupa'nın dış sınırlarında huzur olması gerektiğini belirten Cameron, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bulgaristan başbakanı ve hükümetini bu konuda son derece ciddiye aldığını gördüm. Ülkenin Türkiye ile hem kara hem de deniz sınırı var ve burada güvenliğin gerçek bir çalışma önceliği olduğunda nasıl sağlandığını gördüm. Bulgarların çabalarını desteklemeliyiz. Gittikçe artan sığınmacı akını karşısında duran Avrupa devletleri, dış kontrolünü pekiştirmek üzere Bulgaristan'ı örnek almalı."

Bulgaristan Başbakanı Borisov da ülkesinin konuya gerekli ciddiyetle yaklaştığını, AB üyesi olarak görevini eksiksiz olarak yerine getirmeye çalıştığını ifade etti.

Öte yandan Bulgaristan Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada Borisov Cameron görüşmesinde ana gündem maddesinin, etkin güvenlik kontrol çalışmaları ve Ortadoğu ile Kuzey Afrika'dan gelen göçün durdurulması olduğu ifade edildi.

Borisov ve Cameron, sorunun çözümü için Türkiye'nin üçüncü ülkeler ile geri kabul anlaşmasını uygulaması ve Türkiye'ye süren sığınmacı akınının kontrol altına alınması gerektiğini savundu.

Diğer taraftan İçişleri Bakan Yardımcısı Filip Gunev de 2015 yılında Türkiye'den Bulgaristan'a kaçak yoldan girmeye çalışan 29 bin 308 göçmenin tutuklandığını açıkladı. Öte yandan Bulgaristan'da sığınma talebinde bulunan 5 bin 150 kişi mülteci statüsü aldı.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.