Bulgar ilim adamları: Bilim, içlerinde Allah'ın nurunu taşıyanlar içindir

Bulgar ilim adamları: Bilim, içlerinde Allah'ın nurunu taşıyanlar içindir

Tanrı inancı ve bilim birbirini tamamlıyor, çünkü bilim süreçlerin nasıl geliştiğini, Tanrı ise Evren’in neden varolduğunu açıklıyor

İnancın anlamı konusunda kanıt olması şart mı ve bir bilim insanı inançlı olabilir mi?

Prof. Stoyço Yazadjiev, “Ben inançlı bir kişiyim. Dini ibadetlerime sıkıca bağlı değilim, ancak derin inançlı biriyim” dedi. Prof. Yazadjiev, Sofya “Aziz Kliment Ohridski” Üniversitesi’nin Fizik Fakultesi’nde Teoretik ve Matematik Fiziği dersleri veriyor. Bununla beraber Almanya’nın Tubingen şehrinde “Eberhard ve Karl” Üniversitesi’ne Genel görelilik teorisi ve kara deliklerin fiziği dersleri veriyor.

HER GERÇEK BİLİM İNSANI, ALLAH'IN VAR OLDUĞUNU BİLİYOR

Prof. Yazadjiev, Bulgaristan Bilimler Akademisi BAN’ın 50 yaşın altında en iyi yeni akademik kadroları arasına alındı, Stanford Üniversitesi’nin 2020 yılı için en etkili bilim insanları sıralamasına girdi.

“Her gerçek bilim insanı, Allah'ın var olduğunu biliyor. Bunun için doğrudan kanıt var mı, bu başka soru. Ancak bu bilimin estetiğinde hissediliyor. Herşey öyle tasarlanmış öyle düzenlenmiş ki, her zaman aşırı estetik görünüyorlar. Kuantum mekaniğini geliştiren bilim insanlarından biri olan Varner Haisenberg şöyle der: “Doğa bilimlerini bardağından ilk yudumu alan kişi bu yudumla ateist olur, ancak bardağın dibinde kendisini Tanrı bekler.”

ALLAH İNANCI VE BİLİM ÇELİŞEN ŞEYLER DEĞİL BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR

1932 yılında Nobel ödülü alan Alman bilim adamı Haisenberg’in bu düşüncesi, bu yıl genç bilim insanı kategorisinde “Con Atanasov” ödülünün sahibi olan Venelin Todorov’un araştırmalarının temelinde yatıyor.

34 yaşındaki matematik uzmanı Dr. Venelin Todorov, Tanrı inancı ve bilimin dünyayı açıklarken çelişen şeyler olmadığına inanıyor. "Aksine Tanrı inancı ve bilim birbirini tamamlıyor, çünkü bilim süreçlerin nasıl geliştiğini, Tanrı ise Evren’in neden varolduğunu açıklıyor. Yaygın olan anlayışın aksine, insanın inançlı olması bilim insanı olmasına bir etkisi yok" diyor Dr. Todorov.

1901’den 2000 yılına kadar Nobel ödülü alanların yüzde 60’nın da inançlı kişiler olmaları tesadüfi değil. Bu isimler arasında genç matematik doktorunun kuantum bilimi için ilham aldığı Mark Plank ve Verner Haisenberg de yer alıyor.

ALLAH İNANCI VE BİLİM ARASINDAKİ KARŞITLIK YAPAY OLARAK AŞILANMIŞ BİRŞEY

Dr. Venelin Todorov şöyle konuştu: “Allah inancı ve bilim arasındaki karşıtlık hayali veya yapay olarak aşılanmış birşey, çünkü 16. yüzyıldan bu yana modern bilimin doğmasını incelersek, bu bilimin temelini kuranların bir kısmının Newton, Descartes, Leibniz, Pascal gibi bilim insanlarının da inançlı kişiler olduğunu göreceğiz. Bu bilim adamları Evren’de yasalar arıyormuş, çünkü “yasaları yazan” birinin olmasını bekliyorlarmış. Ve Tanrı inancının bilimi yürüten “bir motor” olduğunu söyleyebiliriz.”

BİLİM, İÇLERİNDE ALLAH'IN NURUNU TAŞIYANLAR İÇİNDİR

Bilim, içlerinde Tanrı’nın nurunu taşıyanlar içindir. Bu insanları yaptıkları işlerden tanıyabilirsiniz diyor ve bilim insanlarına özgü bir şüphe ile şöyle devam ediyor Prof. Stoyço Yazadjıev:

“İnsan bilime güvenmeli, ancak körü körüne de inanmamalı. Bilim insanın yaptığı bir iştir ve böyle olduğu takdirde zaman gerektirir.”

Kaynak: BNR “Hristo Botev”, Nina Tsaneva ve Milena Vodeniçarova’nın söyleşileri, Özlem Tefikova

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.