Buğday ihracatını yasaklayan Hindistan şeker için de sınır getirdi

Buğday ihracatını yasaklayan Hindistan şeker için de sınır getirdi

Küresel bir gıda krizinin hissedilmeye başladığı son dönemde Hindistan'dan temel gıda maddeleri hakkında bir kısıtlayıcı karar daha geldi

Kısa süre önce buğday ihracatını yasaklayan ülke, şimdi de rezervlerinin korunması ve enflasyonun kontrol altında tutulması için şeker ihracatını 10 milyon ton ile sınırlama kararı aldı.

Dünyanın en büyük şeker üreticisi Hindistan ihracatta da Brezilya'nın ardından ikinci sırada bulunuyor. 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek kararla Gıda Bakanlığı, iç stoklarda bir kıtlık yaşanmamasını ve şeker fiyatlarının dengeli seyrinin korunmasının hedeflendiğini belirtti.

Şu ana kadar 9 milyon tonluk ihracat anlaşmalarına imza atılan ülkede yaklaşık 8 milyon ton şekerin ülke dışına şimdiden gönderildiği belirtiliyor.

Mayıs ortasında gıda güvenliği ve enflasyon tehlikesine dikkat çeken Hindistan, buğday ihracatının durdurulduğunu açıklamıştı.

Geçen mart ülke tarihinin en sıcak ayı olmuş, tarlalardaki ürünler kuraklıktan ağır etkilenmişti. Her ne kadar Hindistan önemli bir buğday üreticisi olmasa da ihracat yasağı kararı Ukrayna işgalinden dolayı yükselen buğday fiyatlarının küresel piyasalarda daha da artmasına yol açtı.

Asya kıtasında Hindistan'ın yanı sıra Endonezya bir süreliğine palmiye yağı ihracatına ara verdiğini Malezya ise tavuk ihracatını yasakladığını açıklamıştı.

euronews

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.