1. HABERLER

  2. NUR TALEBELERİ

  3. Buenos Aires'te kitap fuarında Risale-i Nur vardı
Buenos Aires'te kitap fuarında Risale-i Nur vardı

Buenos Aires'te kitap fuarında Risale-i Nur vardı

Arjantin Nur Talebeleri'nden mektup...

A+A-
Risale Haber - Haber Merkezi
 
29,05,2014
(BUENOS AIRES - ARJANTIN)
 
Esselamu Aleyküm Verahmetullahi veberekatuhu                                                                                                     
Aziz, sıddık, Ağabey ve kardeşlerimiz,
 
Dünyanın tüm ülkelerinde olduğu gibi Arjantin'de de  Risale-i Nur hizmetleri ümidimizin pek fevkinde devam etmektedir. Cenab-ı Hakkın izniyle istihdam olduğumuz hizmet alanlarından biri de kitap fuarlarında Kuran-ı Kerim ve onun Mucize-i Maneviyesi olan Risale-i Nurların neşridir. Arjantin'de her sene düzenlenen Latin Amerika dünyasının en büyük kitap fuarı olan ve bu sene kırkıncısı gerçekleştirilen Buenos Aires Kitap Fuarına iştirak ettik. Geçtiğimiz sene Türkiye’den katılan tek firma olan Sözler Yayınevi olarak bu sene de iştirak ettiğimiz  fuarda muhtelif meslek ve sınıflardaki Latin Amerika insanlarina ulaşma imkanı bulduk.
 
Evvela Mendoza'lı bir doktor;
Risale-i Nurdan Hastalar Risalesi, Şili sınırında yer alan ant dağlarının eteklerindeki Mendoza şehrinden fuara iştirak eden Mendoza'lı bir doktorun nazar-ı dikkatini celbetmişti. Kitabı eline alan doktorun Risaleyi okuma haleti aynen hastahanenin acil bölümünden yardım talep eden yaralı bir hasta gibiydi. Bu devaları bizzat kendi alakadar olduğu hastalara vermek istediğini bize ifade ederek ayrıldı, Cenab-ı Hak hidayet nasib eylesin. amin…
 
Saniyen Arjantin’li ailenin nurlara sahabeti;
Geçtiğimiz sene fuarda Nurları tanıdıktan sonra İslamiyeti kabul eden Mustafa Gustavo abimiz bizleri bu sene yalnız bırakmadı ve ailecek fuara iştirak ederek gün boyu çoluk çocuğu ile standda Kuran davasına nasıl hizmet ederim derdinde idiler. Bir çoklarına Nurlardan istifade ettiği manaları anlatıyor ve ziyaretçilerin Nurlara ulaşmasına vesile oluyorlardı. Karşılıksız Nurlara sahip çıktıklarını gördüğümüz, gözlerimizi dolduran bu sahneler bize iman kardeşliğinin en kavi akrabalık halkası olduğunu bir kez daha gösteriyordu. Bu abimizin yaşadığı bölgeden bir genç kardeşimiz de fuarın ilk günlerinde şehadet getirdi. Allah kabul buyursun amin.
 
Fuar’daki yerimizi hususen geçen seneki aynı noktadan seçmiştik. Bu vesile ile geçen sene nurları alıp da okuyanların bu sene de standımıza gelip yeni kitaplar aldıklarını gördük. Toplumun farklı kesimlerinde birçok insanın iman hakikatlerine olan iştiyak ve ihtiyacını bu fuarda da müşahade ettik. İslamiyet hakkında bilgi almak isteyen bazı dernek ve topluluklardan konferans ve sunum talebi aldık.
 
Güney Amerika’nın en büyük fuarı olması hasebiyle çok fazla katılımcı olmasından dolayı  nurların ispanyolca mütercimlerinden Mehmed Yüceli ağabeyimizi de davet ettik. İspanya Madrid'den iştirak eden Yüceli ağabeyimizin nurları müşterilere takdimi ile bir çokları müstefid oldular ve Nurlardan aldılar elhamdulillah.
 
Medarı hayrettir ki: Kitap fuarının başlamasından yaklaşık bir hafta önce İhtiyarımız haricinde inkişaf eden bir hadise; Mektubat Risalesi'nin İspanyolca tercümesinin dizgisi için bilgisayarımıza aktardığımızda harf karekterlerinde bir farklılığı hata olarak algılayarak düzeltme gayretine giriştiğimizde Ñ harflerinin umumu farklı bir şekil aldığına muttali olduk, o şekli büyüttüğümüzde karşımıza çıkan Hz. Üstadımız idi... Beni satırların arasında görebilirsiniz diyordu ya Üstadımız. Medresedeki tüm kardeşlerimiz hadiseye şahittir... Demek ki bu hizmetler yapılmıyor; yaptırılıyor!... Hem üstadımız bizzat hizmetimizin her safhasında tasarruf etmekte…
 
Ayrıca fuarın son gunlerinde Mısır’dan, Amerika’dan ve İstanbul’dan ziyaretimize gelen Nur talebesi abilerimizin de iştirakleri bize şevk ve kuvvet verdi. Bizzat fuarda gerek broşür gerekse risaleleri takdim ederek hizmetimize omuz verdiler. Birçok yeni kardeşlerimizin iştirak ettiği ispanyolca dersimizde bulundular ve Risale-i nurların bu zamandaki ehemmiyetinden bahsettiler. Bilhassa geçtiğimiz yıllarda Arjantinden Türkiyeye gelen Huzeyfe kardeşimizin Türkiye’de tanımış olduğu abileri, Arjantin medrese-yi nuriyesinde görmesi ona ayrıca şevk oldu. Yakın zamanda Mu’cizat-ı Ahmediye(sav) Risalesini alan Huzeyfe kardeşimizin adeta bir akademisyen gibi notlar ve sorular çıkarıp mütalaa ederek okumuş olduğunu görmek bizi de sevindirdi. Misafirlerimizin çok az vakti olmalarına rağmen, şili ve brezilya’daki nur dershanelerini de ziyaret etmeyi ihmal etmediler. Buenos Aires Fuarı ile aynı zamanda gerçekleşen Şili fuarı vesilesi ile tanışılan ve Allah'ın varlığı hakkında şüpheleri olan  gençlerin Risale-i nurların mizanları ile aldıkları tatmin edici izahlar sayesinde manen ve ruhen nasıl rahatladıkları görmeye değerdi. Zamanın çok kısıtlı olmasından dolayı gidemediğimiz Peru nun başkenti Lima’dan gelen Hafız Enes abi, bize kısa zamanda muvaffak olunanm Peru hizmetlerinden bahsetti. Şevkimize şevk katarak ayrıldığımız Şili’den sonraki durağımız Brezilya oldu. Buradaki tercüme faaliyetlerinin devam ettiğini ve yeni risalelerin de basıldığı müjdesini aldık. Bir vakit namazını kılmak için gittiğimiz camide ise Brezilya’da yayın yapan ulusal bir kanal için islamiyeti tanıtım amaçlı bir program çekimine tevafuk ettik. Ekibin özellikle namaz ve abdest ile alakalı sorularını yanıtladık. Nurlu hatıralarla dolu olan seyehatimiz böylece sona ermiş oldu.
 
Kalben ruhen beraber olduğumuz abilerimize ve kardeşlerimize selam eder, dualarını bekler ve şu içinde bulunduğumuz kıymettar aylardaki manevi kazançlarını tebrik eder ve Ramazan ayına ulaşmalarını ve leyle-i kadirlerini şimdiden tebrik ediyoruz.                                                                                                          
 
Arjantin nur talebeleri
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum