Bu yıl orman yangınlarında 5 bin 469 hektar alan zarar gördü

Bu yıl orman yangınlarında 5 bin 469 hektar alan zarar gördü

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl orman yangınlarında 5 bin 469 hektar alanın zarar gördüğünü bildirdi.

A+A-

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) orman yangınları ile mücadelesi sürüyor. OGM, bu mücadelesini ülke geneline yayılmış 28 bölge müdürlüğü ve bu bölgelere bağlı işletme müdürlükleri vasıtasıyla sürdürüyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı başından bugüne kadar toplam bin 965 orman yangınına müdahale edildi. Bu yangınlarda ülkemizde toplam 5 bin 469 hektar alan zarar gördü.

En fazla zarar İzmir bölgesinde

Ülke çapında bu yıl en fazla zarar ise İzmir, Aydın ve Denizli illerini kapsayan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde yaşandı. Bu bölgede toplam 223 yangın yaşandı ve bin 47 hektar alan zarar gördü. Zarar gören bu alanların 145 hektarı örtü yangını iken 902 hektarı tepe yangını olarak gerçekleşti.

Orman yangınlarından en fazla zarar gören ikinci bölge ise Muğla, Aydın ve Denizli illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında yaşandı. Bu bölgede 246 orman yangınında 272 hektarı örtü, 676 hektarı da tepe yangını olmak üzere 948 hektar alan zarar gördü.

"Yangın başı zarar gören alan azalıyor"

Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ise "Orman teşkilatımız yangınlarla mücadele konusunda her yıl başarısını artırarak devam ediyor. Orman teşkilatımızın canını ortaya koyarak yaptığı bu mücadele sayesinde geçmiş yıllara oranla yangın başına düşen zarar gören alan miktarı azaldı. 2017 yılında yangın başına zarar gören alan 5,5, 2018'de 2.85 hektar iken, bu yıl bugün itibarıyla 2,78 hektar olarak gerçekleşti." dedi.

"11 milyon fidan dikilecek"

11.11.2019'da "Daha Yeşil Bir Türkiye" sloganıyla bir rekora imza atmaya hazırlandıklarını da belirten Pakdemirli, "81 ilimizde eş zamanlı başlatacağımız kampanya ile 11 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Ben de tüm vatandaşlarımızı o gün bu kampanya çerçevesinde bir fidanı toprakla buluşturmaya davet ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İLKHA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.